Отидете към основна версия

1 475 29

Ръст от 52% при инвестициите в московски имоти

  • русия-
  • москва-
  • инвестиции-
  • недвижими имоти-
  • ръст

Основният фактор, който повлия на пазара през 2024 г., беше строгата парична политика

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Обемът на инвестициите в недвижими имоти в Москва е нараснал с 52% през годината и е достигнал 848 милиарда рубли, според проучване на IBC Real Estate."Резултатът е близък до този от миналата година общо за цяла Русия“, посочват от компанията.

Половината от тези инвестиции (52%) идват от сделки, приключени през четвъртото тримесечие на 2024 г. Краят на годината традиционно е периодът, в който се сключват най-много сделки за покупко-продажба, като изминалата година не направи изключение - през октомври - декември 2024 г. сумата на инвестициите възлиза на 443 милиарда рубли.

"Основният фактор, който повлия на инвестиционния пазар през 2024 г., беше строгата парична политика - през годината Банката на Русия увеличи основния процент три пъти. В тази връзка над 40% от сделките са били придобивания за собствени нужди на компаниите. През последните две-три години има все повече такива сделки. Целта им е да защитят капитала и да инвестират в собствена инфраструктура. Купувачите подхождат с голямо внимание към класическите инвестиционни транзакции“, цитиран е в съобщението Микаел Казарян, член на борда на директорите, ръководител на отдела за капиталови пазари и инвестиции в IBC Real Estate.

В същото време интересът към закупуване на висококачествени недвижими имоти все още остава, но на преден план излизат проблемите с намирането на алтернативно финансиране и структурирането на капитала, което увеличава цикъла на текущите сделки във времето, допълват Казарян.

Висока активност през 2024 г. се наблюдава на пазара на столицата в почти всички сегменти на недвижими имоти, докато в секторите на офиси и складове обемът на инвестициите надвишава повече от два пъти цифрата от предходната година, се казва в доклада. Лидер са офис имотите - 43% от инвестициите, на второ място са жилищните имоти - 30%, складовите имоти затварят челната тройка с дял от 18%. Сегментите за търговия на дребно, хотели и недвижими имоти със смесено предназначение възлизат на 9%.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 8 гласа.

Свързани новини