Отидете към основна версия

10 627 13

Хакери откраднали 1 милиард долара от 100 банки в 30 държави

  • хакери-
  • откраднали-
  • 1 милиард долара-
  • банки-
  • кибер-престъпността-
  • "лаборатория касперски"

Това може да се окаже най-мащабното и сложно посегателство в историята на кибер-престъпността

"Лаборатория Касперски" - най-голямата европейска компания, специализирана в разработката на антивирусен софтуер, разкри банкова измама, която може да се окаже най-мащабното и сложно престъпление в историята на хакерството, твърди „Ню Йорк Таймс“. Жертви на аферата са станали над 100 банки, главно в Русия, но има и американски, японски, европейски компании – общо-взето от около 30 страни, а щетите се оценяват на 300 милиона долара. След публикацията от „Касперски Лаб“ са дали разяснения, според които откраднатата сума може и да възлиза на близо 1 милиард.

Според изданието, „Касперски“ ще публикуват доклада в понеделник, но то го е получило по-рано, за да се запознае предварително с него. Там не са назовани банките, от чиито сметки са се възползвали хакерите, тъй като не желаят да разгласяват информация за клиентите си. Но вестникът е успял да потвърди факта на разследването чрез няколко специални служби, включително ФБР, Интерпол и подразделение на холандската полиция за разследване на високотехнологични престъпления - Dutch High Tech Crime Unit. От Белия дом и ФБР са казали, че ще е необходимо време, за да се потвърди предоставената информация.

„Ню Йорк Таймс“ твърди, че служителите на „Касперски“ са влезли случайно по следите на злосторниците. Те били повикани в Киев, за да се справят с „обезумял“ банкомат, който периодично изплювал купюри право в кратката на минувачите късметлии. Скоро се изяснило, че това е най-малкият проблем на кредитното учреждение. На компютрите на банката от много месеци насам работела програма „червей“, която буквално с всяко натискане на клавишите правела мониторинг и изпращала информацията към кибер-престъпниците.

По данни на лабораторията, има доказателства за кражби от сметките за около 300 милиона долара, но общата сума на щетите, нанесени в разстояние на две години, може да е и тройно по-голяма. Злоумишлениците използвали множество транзакции със скромен размер, за да прехвърлят средства, избягвайки вниманието на системите за ранно предупреждаване за крупни преводи.

Програмата била наречена от „Касперски“ Carbanak и по нея дали име и на бандата хакери. Директорът на лабораторията за Северна Америка в Бостън Крис Дохърти определил разработената програма като много съвършена, а самата атака – като най-високотехнологичната в света по отношение на тактика и методи, които са били използвани, за да се запази всичко в тайна“.

Досега нито една банка не е признала за взломяването, което може да свидетелства не само за нежеланието им да признаят, че системите им за защита не са надеждни, но и за това, че атаките продължават и в момента.

Експертите предполагат, че зад този скандален инцидент стои международна групировка кибер-престъпници от Русия, Украйна и редица други европейски страни, както и от Китай, цитира ТАСС съобщеното от „Лаборатория Касперски“.

Най-големи суми били похищавани в процеса на проникване в банковата мрежа: с всеки такъв рейд мошениците измъквали до 10 милиона долара. Средно ограбването на дадена банка – от заразяването на първия компютър в корпоративната мрежа до кражбата на парите, отнемало на хакерите от 2 до 4 месеца. Престъпната схема започвала с проникване в компютъра на един от служителите на компанията. След заразяването му със зловредния софтуер злосторниците получавали достъп до вътрешната банкова мрежа и намирали компютрите на администраторите на системата за парични преводи.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини