Трима от задържаните при операция „Скрап” остават в ареста, а другите двама бяха пуснати под домашен арест. Това реши на късно заседание Специализираният наказателен съд.
Петимата - Бойко Бъзовски, Емил Бъзовски, Емил Димитров, Явор Кръстев и Йоана Димитрова, бяха задържани вчера и обвинени за пране на пари и укриване на данъци в особено големи размери. Според прокуратурата те са участвали в организиране на престъпна група, действала срещу данъчната система. Ръководител е бил Бойко Бъзовски.
Групата е действала от 2010 г. в София, Перник, Варна, Ямбол и Пазарджик. Бойко Бъзовски е използвал чужди фирми, част от които са били регистрирани в офшорни зони в САЩ и Великобритания. Според МВР установената щета за държавния бюджет в рамките на една година възлиза на около 30 000 000 лева.
Според съда за Бойко Бъзовски и сина му Емил, както и за Емил Димитров съществува реална опасност да се укрият или да извършат нови престъпления, каквато няма за Йоана Димитрова и Явор Кръстев.
Съдът удовлетвори искането на прокурора, което бе арест за баща и син Бъзовски и Димитров и домашен арест за Димитрова и Кръстев.
Според съдията на този етап от разследването са събрани достатъчно данни, които доказват, че те са извършители на престъпленията, за които са обвинени. Не е необходимо да има безспорни и категорични доказателства, а само данни, за да бъде направено подобно предложение, уточни магистратът.
Делото започна с един час закъснение, в който защитата имаше възможност да се запознае с материалите по наказателното производство. Почти през цялото време Емил Бъзовски плачеше, като той беше успокояван от неговия баща и от другите двама студенти от групата - Явор и Йоана.
Адвокатът на сочения за лидер на групата Бойко Бъзовски изтъкна, че задържането на неговия клиент е противозаконно, а Специализираните прокуратура и съд не са компетентни да работят по това производство.
Според прокурор Андреев са събрани еднопосочни, допълващи се и логични доказателства, че „петимата са част от трайно сдружение за престъпление срещу финансовата и данъчно-осигурителната система в България".
От държавното обвинение се основаха и на разпитите на 13 свидетели, един от които македонец, на претърсванията и изземванията от офиси и битови помещения, ползвани от обвиняемите, както и иззети сим карти, телефонни апарати, компютърни конфигурации.
Прокурор Андреев изтъкна, че организираната престъпна група е осъществявала мащабна по рода си схема, която чрез използване на чуждестранни подставени лица е извършавала фиктивни сделки с цветни метали.
За прикриване на фиктивността, на фирмите-бушони са превеждани големи суми, които веднага след това са теглени на каса и връщани на наредители на плащането. Тартор на групата е бил Бойко Бъзовски, останалите са били изпълнители.
Адвокатът на лидера на групата поиска да бъде наложена по-лека мярка за неотклонение на клиента му.
Защитата на сина Емил Бъзовски се присъедини към искането на своя колега, изтъквайки, че нейният подзащитен е знаел, че баща му е арестуван и че търсят и него и е имал възможност да се укрие, ако иска, въпреки това той се е прибрал вкъщи и когато полицията е дошла не е указал съпротива.
Адвокатът на Емил Димитров поясни, че неговият клиент също няма опасност да се укрие или да извърши престъпление, тъй като, както посочи прокуратурата, в цялата схема той е имал периферна дейност.
За Йоана и Явор беше поискана по-лека мярка за неотклонение - домашен арест, тъй като двамата са студенти и оставянето им в килията би попречило на следването.
Бойко Бъзовски е един от учредителите на партията на Емил Кошлуков – „Новото време“.От сайта на партията става ясно, че роденият през 1960 г. във Враца бивш военен е председател на УС на сдружение „Илинден – София“, което развива съвместна дейност с немската фондация „Помощ за България“. Сдружението е част и от проект „Изграждане на национална мрежа за взаимодействие с администрацията“, финансиран по ОПАК.
22-годишният му син Емил Бъзовски пък е бил едноличен собственик и управител на две фирми - „ЕМ експорт“ ЕООД и на „Булметал експорт“ ЕООД. През 2010 г. фирмите са продадени.
Явор Кръстев е син на прокурора в Радомир Петър Кръстев и съдийката по вписвания в Брезник Ели Иванова. Бащата бе шеф Общинското погребално бюро. Синът им пък е собственик на автомивка в района на „Марина бара”.