Софийският градски съд прекрати делото за документна измама срещу бившия следовател Петьо Петров, по-известен като Петьо Еврото. Решението беше обявено в негово отсъствие, тъй като Петров е в неизвестност, съобщават от БНР.
Според прокуратурата с неистински документи бившият следовател е получил златни монети и кюлчета на стойност над 1 300 000, собственост на Явор Златанов.
Съдия Мирослав Георгиев прекрати делото заради допуснати съществени процесуални нарушения в обвинителния акт. С друго определение магистратът отказа да издаде Европейска заповед за арест за Петров заради липса на нови обстоятелства, които да сочат, че той е напуснал страната. В съдебната зала Петров се представляваше от служебен адвокат.
Делото беше образувано малко след отстраняването на Иван Гешев като главен прокурор. То тръгна срещу Петров, но и срещу бившата му съпруга Любена Павлова и прокурора Дилян Деянов. С времето последните двама отпаднаха и така на съд - задочно, беше изпратен само бившият следовател. Обвинението е, че в периода от 11 октомври 2019 до 23 март 2020 година - чрез използване на неистински документи и без правно основание, с намерение да го присвои, е получил чуждо движимо имущество - златни монети, златно кюлче и евро на обща стойност над милион и триста хиляди лева, собственост на Юлия, Явор и Пролетина Златанови.
За връщане на делото се обявиха адвокатите на семейство Златанови. Против бяха прокурорът Ивайло Петров и служебният защитник на Еврото.
Според съдия Мирослав Георгиев, в обвинителния акт са допуснати съществени процесуални нарушения и разминавания и затова той върна прокуратурата на поправителен .
След решението прокурор Петров обяви, че ще протестира пред Софийската апелативна прокуратурата. Ето как той коментира защо само Петров е на съд:
"За мен доказателства за ОПГ няма по делото, както стана ясно Апелативна прокуратура – София отмени постановленията за привличане, изложила е много подробно мотиви, на които не мога да възразя…"
Ето какво му отговори адвокатът на един от пострадалите Минчо Спасов:
"Това е типичен пример на кражба на веществени доказателства, която обаче не може да стане без съдействие на прокурорите, които директно са нарушили и съзнателно служебните си задължения".