Книга за историята на автохтонното население Атаял в планинския район Илан в Тайван, както и 25-те свързани с нея карти и фотографии бяха публикувани от местната власт в североизточната част на окръга в Тайван.
„Тези публикации са резултат от усилията за документиране на нашето ценно аборигенско минало през последните 20 години”, заяви магисратът на окръг Илан Линг Чунг-Хсиен. „Ние сме развълнувани и искаме да използваме публикациите, за да насърчим по-доброто разбиране на тази специална част от нашата история”, допълни той.
Според него книгата е преводен материал от редица административни документи, съхранени от времето на Японския колониален период (1895-1945). Тя предлага достоверна информация за живота на племето и характерните за него практики и ритуали. Вдъхновяващи са и 220-те черно-бели снимки, разкриващи различни аспекти от племенния живот за периода 1912-1960г.
Племето, за което разказва книгата, първоначално се е прехранвало с лов, риболов и отглеждане на различни култури. Друг част от заниманията им включва тъкачество, плетене на мрежи и дървообработване. Част от културата им са специфичните музикални инструменти и танци. Известни са с татуирането на лицата си. Актът на татуирането е много важен за племето, но тази чест трябвало да се заслужи. За мъжете това ставало, когато донесат човешка глава или череп, което показвало тяхната сила и мъжество и било гаранция за богата реколта. Жените от своя страна трябвало да овладеят умението да тъкат около 10-12-годишна възраст и само тогава получавали правото да се татуират. Само тези с татуирани лица имали правото да се оженят. Тези и още много други любопитни факти са включени в книгата.
„Чрез тази и други подобни инициативи ние ще продължим да съхраняваме богатото местно наследство на Илан”, заяви Лин.