Симфоничният оркестър на Българското национално радио с диригент Марк Кадин е подготвил завладяващи жанрови превъплъщения за концерта си на 3 ноември 2017 от 19.30 в зала „България“. Радиосимфониците ще представят премиера на „Концерт за кавал, кларинет и оркестър“ на Теодосий Спасов. Солисти ще са двамата виртуози Теодосий Спасов и Илиян Илиев.
За своята нова творба Теодосий Спасов казва: „Концертът възникна по молбата на Илиян Илиев, един от най-добрите български кларинетисти. Той пожела да помисля за един концерт – и аз го мисля от 1999 година! И ето дойде времето… Бих желал тази творба с нещо да напомня онези малки концерти на Вивалди, които се слушат лесно, очароват и не ни натискат със своето времетраене. Музика за слушане и за радост на нас самите и на публиката. В концерта не исках да има надсвирване, а да има един полет, това типично вивалдиевско пулсиране на ритъма и в щрайха. Разбира се, моята музика съдържа искри от фолклора – това, което обичам, с което съм израснал, което съм учил. И мисля, че е хубаво да ги има винаги в музиката, която се създава тук под небето на България, на земята на България.“
В концерта, посветен на симфоничните танци, ще прозвучи симфоничната сюита „Тракийски танци“ – първото и най-емблематично оркестрово произведение от Петко Стайнов. Програмата продължава с шедьовъра „Танци от Галанта“ на унгарския композитор Золтан Кодай. В него авторът претворява в танци своите музикални спомени от детството. „Танци от Галанта“ е едно от най-изпълняваните произведения на Кодай през 2017 г, когато в цяла Европа се отбелязва 50-годишнината от смъртта на композитора. Програмата на концерта на Радиосимфониците продължава със „Славянски танци“ на Антонин Дворжак, една от най-популярните творби на чешкия композитор.
Концертът е част от абонаментен цикъл 1 на Симфоничния оркестър на БНР.
Билетите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4), на касата на „Кантус Фирмус“ в зала „България“ и в мрежата на www.ticketsbg.com.
Входът е свободен за ученици от музикалните училища и за студенти от НМА „Панчо Владигеров“, АМТИИ – Пловдив, Департамент „Музика“ на НБУ и специалност „Музика“ във ФНПП на СУ „Св. Климент Охридски“ срещу ученическа или студентска карта.