Карнавалът в Патра - „Патрино карнавали“ (Patrino karnavali) е най-големият в Гърция и един от най-популярните в цяла Европа. Той започва на 17 януари (деня на Свети Антоний) и продължава до Сирни Заговезни, 40 дни преди Великден, т.е., преди началото на Великденските пости. През 2013- та година краят на карнавала ще бъде на 17-ти март.
Патра е третият по големина град в Гърция. Намира се в северозападната част на Пелопонес и поради близостта с Италия, този карнавал има силно италианско влияние.
„Патрино карнавали” се организира в чест на бога на виното Дионисий, а легендите разказват, че през зимата, хората призовават с големи пиршества, божеството да се събуди и да се прероди, довеждайки отново пролетта.
Историята на карнавала е 180-годишна и има интересен път и трансформация. През 1829 г. стартира първоначално като маскен бал в домовете на местните буржоа. Самите те, от 1870 г., започват да финансират танцуващия парад. Космополитният характер на местната буржоазия се определя от гърци от колониите, британци, германци, многобройната италианска общност в града и преселници от Йонийските острови.
В зависимост от политическата и икономическа ситуацията, карнавалът е или много пищен, или по-скромен.
Традицията се възобновява през 1951 г., като празненството се организира изцяло от общината на град Патра.
През 1966 г. се въвежда Играта за търсене на скритото съкровище, в която хората обикалят с колите си из града. В нея участниците трябва не само да се ориентират по скрити знаци из населеното място, но и да решават различни тестове с въпроси по история, литература и математика, да показват възможностите си в състезания за сръчност, артистичност и други. В последните години групите от участници стават все повече и по-големи. След време традицията се променя и хората, включили се в надпреварата, изоставят превозните си средства, като се осланят само на собствените си крака в търсене на скритото имане.
Друг ритуал, вплетен в карнавала, е „Бурбуля” (Bourboulia) – следобедни танци, където дамите носят маски „домино” и могат свободно да си разменят партньорите.
През 70-те години на деветнадесети век се появяват и подвижните платформи. Организират се балове, паради, състезания, детски карнавал и други забавни мероприятия.
Най-интересните моменти от карнавала са съботния нощен парад и големия неделен парад, които всяка година ознаменуват края на празничните дни. В последния ден маскираните групи минават през целия град, а хората могат да ги наблюдават от балконите си.
Обикновено шествието трае три-четири часа, но може да продължи и повече, в зависимост от броя на празнуващите. Накрая ритуално се запалва „Кралят на карнавала”, гърмят се фойерверки, навсякъде звучи музика и се слага край на празненствата. На следващия ден започват Великите пости преди Великден.
Оживлението и празничното настроение, колоритните цветове под звуците на музиката в Патра, през месеца на карнавала е неописуемо. Участниците в него нарастват всяка година.
Подготовката на групите за следващото карнавално шествие започват буквално след приключването на настоящето.
„Патрино карнавали” заема първо място в Европа по участие на млади хора, като бройката им достига около 40 000 души.