Отидете към основна версия

1 634 36

Предлагат да се създаде награда "Никола Вапцаров"

  • никола вапцаров-
  • награда-
  • министерство на културата

Творчеството му е част от нашата национална съкровищница и учредяването на награда „Никола Вапцаров“ от Министерство на културата ще издигне авторитета на този световноизвестен поет

Министерство на културата предлага да се създаде и да се утвърди една престижна награда за поезия на името на големия поет Никола Вапцаров.

Вапцаров е поет със световна известност, а стихотворенията му са преведени в над 90 страни. Посмъртно е награден със Световната награда за мир, а неговото име носят десетки училища и читалища в страната.

Творчеството му е част от нашата национална съкровищница и учредяването на награда „Никола Вапцаров“ от Министерство на културата ще издигне авторитета на този световноизвестен поет сред новите поколения българи, пишат в мотивите инициаторите на проекта.

Желанието на Министерство на културата е да учреди едно престижно отличие за най-значимите автори на съвременната изящна словесност, за да се чува по-ясно гласът им, а тяхното творчество да бъде редом с името на Никола Вапцаров и да надживее времето и забравата.

Министерство на културата предлага да бъде създадена награда „Никола Вапцаров“ за високи творчески резултати в областта на поезията, която да се връчва веднъж на три години от министъра на културата.

Номинациите за награди да се разглеждат от експертна комисия от представители на: Българската академия на науките, Съюза на българските писатели, Съюза на преводачите, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, СУ „Св. Кл. Охридски“ и Националния литературен музей – къща музей „Никола Вапцаров“.

Предложението е наградата да е художествена пластика, а нейното парично изражение да е 10 000 лева, като необходимите финансови средства бъдат осигурени от бюджета на Министерство на културата.

Връчена е за първи път на честването на 70- годишнината от рождението на поета, а след това през 1984 и 1989 г. Сред носителите на наградата са Ален Боске (Франция), Уилям Мередит (САЩ), Олег Шестински, Владимир Соколов и Едуардас Межелайтис (СССР), Иняцио Бутита (Италия), Ярослав Ивашкевич (Полша), Никифорис Вретакос (Гърция), Амрита Притам (Индия) и др.

Ден по-рано в навечерието на 175-та годишнина от рождението на Христо Ботев Министерство на културата обяви, че иска да възстанови награда на името на видния български поет и революционер. За целта екипът на Велислав Минеков разработи предложение за учредяването на специална награда за поезия и публицистика на името на Ботев.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 14 гласа.

Свързани новини