Археолози са открили неизвестен досега град на маите в джунглите в южната част на Мексико, който вероятно е бил важно средище преди повече от 1000 години, предаде Ройтерс, позовавайки се на мексиканския Институт по антропология и история (INAH).
Учените съобщават, че градът включва големи постройки с височина до 15 метра, наподобяващи пирамиди, каменни колони, три площада с "внушителни сгради", олтари, предназначени вероятно за обществени ритуали, и други структури, подредени в почти концентрични кръгове, пише БТА.
В града има дори и игрище за топка. Предиспанските игри с топка са били широко разпространени в региона, заселван от маите.
Цивилизацията на маите, известна със своите усъвършенствани математически календари, обхваща югоизточната част на Мексико и части от Централна Америка. Повсеместен политически колапс става причина за упадъка ѝ векове преди пристигането на испанските конкистадори, чиито военни кампании довеждат до падането на последната крепост в края на 17-и век.
Съдейки по материалите, извлечени от сградите, Окомтун вероятно е западнал около 800-1000 г. от н.е., отбелязва водещият археолог Иван Спраич. Според него това вероятно е отражение на "идеологическите и демографските промени", довели до колапса на обществата на маите в този регион през десети век.