Отидете към основна версия

2 148 7

Майа Джамбазашвили пред ФАКТИ: Грузинците по света трябва да знаят корените си, древната култура и традиции (ВИДЕО)

  • грузия-
  • българия-
  • изложба-
  • икони-
  • бачковски манастир-
  • експозиция-
  • майа джамбазашвили-
  • село бачково-
  • величкия епископ сионий -
  • велбъждския епископ исаак

Изложба като тази най-вече помага на грузинците, напуснали родината си и живущи в различни други страни. По този начин ние допринасяме на грузинците зад граница за тяхната само идентификация, за възпитаването но новото поколение. Грузинците трябва да знаят корените си, древната си култура , самоидентичност и никога да не забравят своите традиции, независимо в коя част на света се намират. По този начин, с натрупаните знания те ще обогатяват онази страна където живеят, съхранявайки връзка със своите корени. Това е целта на тази подвижна експозиция, сподели за ФАКТИ Майа Джамбазашвили, куратор на изложбата

Снимка: Оля Ал-Ахмед

Уникални грузински икони бяха изложени в Бачковския манастир като част от кратковременната изложба „Съкровище“, пристигнала у нас специално за откриването на каменната плоча на ктиторите и основатели на светата обител Григорий и Абасий Бакуриани. Празникът започна с тържествена литургия, която отслужиха Техни преосвещенства игуменът на манастира Величкия епископ Сионий и Велбъждския епископ Исаак – втори викарий на Софийския митрополит и наместник на Кюстендилската духовна околия заедно с Негово високопреосвещенство грузинския владика Андрей, митрополит на Гори, пристигнал у нас начело на духовна делегация специално за тържественото събитие.

Уникалните реплики на грузински икони в Бачковския манастир са част от кратковременната изложба „Съкровище“, пристигнала у нас специално за откриването на каменната плоча на ктиторите и основатели на светата обител Григорий и Абасий Бакуриани.

По този повод разговаряхме с г-жа Майа Джамбазашвили, менджер в Националния музей на Грузия и куратор на изложбата.

- Г-жо Джамбазашвили разкажете ни какво представлява проектът, с който гостувате у нас в Бачковския манастир?
- Това е мой авторски проект, който бе осъществен още през 2008 година с пълната подкрепа и благословията на Светейшия и Всеблажен Католикос-Патриарх на цяла Грузия Илия II . Той отдели негови собствени средства за да се осъществи този уникален по рода си проект.

- Какво представлява самата изложба?
- Това са фотокопия – реплики от Националния музей на Грузия. Целта на нашата колекция е медиацията между хората, тъй като не всички хора имат възможността да видят огромната колекция и съкровищницата на грузинския национален музей, затова колекцията ще обикаля различните места, страни и градове. По този начин повече хора ще видят невероятното наследство на Грузия от икони и специфичния за страната ни иконопис. Това най-вече помага на грузинците, напуснали родината си и живущи в различни други страни. По този начин ние допринасяме на грузинците зад граница за тяхната само идентификация, за възпитаването но новото поколение. Грузинците трябва да знаят корените си, древната си култура , самоидентичност и никога да не забравят своите традиции, независимо в коя част на света се намират. По този начин, с натрупаните знания те ще обогатяват онази страна където живеят, съхранявайки връзка със своите корени. Това е целта на тази подвижна експозиция.

- Колко икони са изложени?
- Експонатите са 33. Постарахме се големите икони да бъдат представени в натуралните си размери, в същото време показваме и малки изделия, дори миниатюри, които сме увеличили за да се види по-обстойно изключителната техника на изработката. Уеднаквявайки размера ние постигнахме единна естетика на експонатите.

- Каква технология е използвана при експонатите?
- Грузия е страната на бижутерната обработката на метал. Значително развитие в Грузия достигна местната индустрия и занаяти: тъкачество, производството на тъкани от вълна, памук, коприна, лен, грънчарство, и , особено обработката на метал. Тази старинна традиция продължава и до днес, предава се от поколение на поколение. Древната технология е жива в нашето съвремие и служат за изработка както на икони, така и на кръстове, християнска бижутери и други украси и предмети свързани с християнството. За щастие в Грузия вярата е жива, и то сред младежта. Много младежи ходят на църква, посещават редовно храмовете и службите. Младите обичат хубавите бижутерни изделия свързани с християнството и ги носят. Така че занаятът не само се предава на младите, но те са и основните потребители. Освен това е добре да подчертая, че Грузия си има злато и то също така много се използва в изработката на църковната бижутерия.

И тъй като златото си се намира в самата Грузия, то редица обкови на икони и църковни предмети са изработени от истинско злато. Ако сравним с Европейския Ренесанс, то цялата си енергия тогава майсторите са насочвали към живописта, докато по същото време Грузия се е концентрирала в изработката на метални изделия, най-вече в благородните метали. Всеки по своя начин е внасял своя принос към църквата и са служили на Бога. На някои метални изделия изработени от грузинските майстори можем ясно да видим не само цели библейски сюжети, но и дори чувството на конкретния майстор в съответния момент е заложено в самото изделие. Така майсторите са служили на християнството. Интересни са и изображенията и технологията в сечене на монети и резбата, както и на разноцветни медальони и украшения с църковна тематика. Това са били скъпи бижута, те и до днес са високо оценени. В средновековието тези технологии са се използвали предимно в изработката на църковните изделия. През 15 век много от технологиите бяха в застой, замразени, но тяхното възраждане и възстановяване се наблюдава през 20 век.

- Къде можем да видим споменатите от Вас технологии?
- На изложбата могат да се видят всички споменати технологии, дори има една миниатюра изработена върху слонова кост. Изложбата, с която гастролираме в България говори много не само за грузинската иконопис, но и за грузинската история. На иконите виждаме много ктиторски исторически надписи, с историческа информация. Някои икони свидетелстват за обмена на взаимните отношения между грузински народ и другите етноси, например една от иконите е типична за Византия. Предполага се, че някоя византийски невеста е донесла със себе си иконата.

- Какви са по нататъшните планове на експозицията?
- България бе втората страна в която е показана тази изложба. След България експонатите се завръщат в Грузия и започваме активна подготовка за Париж тази есен през септември.

Интервю на Оля Ал-Ахмед, Бачковски манастир, с. Бачково

Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.

Свързани новини