Израелски археолози, извършващи разкопки на обект в долината Джезрел, откриха запазен проход на 3800 години, който е бил част от комплекс от кули, съобщиха от разкопките на Тел Шимрон, предаде израелската новинарска агенция ТПС, цитирана от БТА
Според археолозите находката не само демонстрира сложността на древните архитектурни техники, но и разкрива връзките между цивилизациите в Плодородния полумесец (регион в Близкия изток, включващ днешните Израел, Ливан, Кипър, части от Йордания, Сирия и Ирак, Югоизточна Турция, достигащ плодородните земи около делтата и северното поречие на река Нил в Египет, бел. ред.). "Това е единственият пример за проход от глинени тухли с непокътнат свод от декоративни конзоли, открит в южната част на Леванта, отлично запазен и с пълни декоративни елементи", заяви Даниел Мастер, директор на разкопките в Тел Шимрон.
Археолози твърдят, че сложната тухлена зидария на кулата отразява грандиозните укрепления и елитни постройки, характерни за градовете от бронзовата епоха, като паралелно с тях се развиват и архитектурните стилове в месопотамски градове като Мари и Ур. Проходът е внимателно засипан, за да се запази деликатната му композиция от тухли. Планирани са бъдещи сезони на разкопки, за да се проучи другият край на прохода и да се разкрие накъде води той.
Багерите са открили около 500 квадратни метра от акропола, като каменните основи и тухлените конструкции изкуствено повдигат целия участък с над четири метра.
Тел Шимрон е огромна руина, която доминира в северната част на долината Джезраел в Израел, разположена по древните търговски пътища от Средиземноморието до Арабската пустиня. Древният град е споменат за първи път в египетски текстове от началото на второто хилядолетие пр. н. е.
Системните разкопки на обекта започват едва през 2016 г., като разкриват останките от крепост, укрепен ханаански град, фрагменти от израелски град от периода на Първия храм и еврейско селище, датиращо от първите векове на новата ера.