Отпадането на филма „Любен“ от селекцията на фестивала „Златната роза, който ще се проведе от 19 до 26 септември, е административно решение. Това заяви в интервю за Дарик Варна творческият директор на фестивала доц. д-р Александър Донев.
Лентата, която разказва за непозволената любов между две момчета в родопско село, бе извадена от програмата след жалба на депутат от „Възраждане“ до Държавната агенция за защита на детето. По думите на Донев, жена депутат от „Възраждане” е подала жалбата, но не пожела да посочи точно коя е тя.
„Целта е да се избегнат евентуални протестни акции, каквито във Варна имаше миналата година срещу филм, който бе част от програмата на "София прайд", каза още Донев.
„Да включим филма в тази предизборна ситуация би означавало на дадем на един отявлен пироман запалена факла и туба с бензин. Не искаме тези неща да се случват на фестивала.”
Доц. Донев е категоричен, че подобни действия са откровена провокация.
„Опит за насаждане на страх, за подготовка на една постепенна вълна на цензура, която се прояви и в приетия закон за несъществуваща пропаганда в училищата. Всичко това са малки стъпки за постепенно фашизиране на малка партия, която се опитва да бъде фактор в българското общество.”
Запитан за художествените качества на филма, Александър Донев отговори:
„Това наистина е филм, който харесахме. Филмът няма нищо с глупавите нападки. Всичко това са инсинуации, които трябва да накарат българските творци да се страхуват и да не посягат към теми, които са важни за съвременните дискусии в българските общество, изкуство и култура.”
„Любен“ е българо-испанска копродукция и е първият български филм с ЛГБТ тематика. Подкрепен е от филмови фондове и публични институции на Испания. Във филма са спазени всички европейски норми. Към момента на снимане актьорът Божидар Асенов е бил навършил 16 години и е участвал в снимките със знанието и позволението на своите родители, разказа Александър Донев, който е част от селекционната комисия, допуснала филма преди жалбата от „Възраждане”. Той е категоричен, че 16 години не е скандално малка възраст. Доц. Донев се позова на европейското разбиране за възрастова граница, след която сексуалните контакти са допустими.
Той коментира и реакцията на режисьора Теодор Ушев, разпространена в социалните мрежи, който осъди остро отпадането на филма и се зарече, че „кракът му няма да стъпи във Варна”.
Ушев нарече Варна „градът на нацитата” и я сравни с „демократичен Бургас”, където филмът вече беше прожектиран.
„Напротив, Ушев трябва да дойде във Варна!”, каза Александър Донев в ефира на Дарик и допълни:
„Ако се ангажира една достатъчно голяма представителна група от обществени, професионални и творчески организации, която да настоява пред Министерство на културата за показването на „Любен“ във Варна и го защитят с присъствието си, филмът може може да намери място на „Златна роза“.”
42-рото издание на фестивала на българския игрален филм „Златна роза“ ще се проведе във Варна от 19 до 26 септември. Конкурсната програма тази година включва 16 пълнометражни филма. Почти половината са представени на престижни международни фестивали. За първи път пред българска публика ще бъдат прожектирани 5 ленти.
За втора поредна година в конкурсната програма на фестивала има сериали. В предстоящото издание са включени 5 нови български сериала, 3 от които все още не са показвани.
"След като българското филмово производство беше редуцирано, вследствие на някои организационни проблеми, в момента то е във възход. От догодина българските режисьори ще се борят, за да бъдат включени филмите им в селекцията на фестивала", каза още доц. Донев.