Отидете към основна версия

2 074 10

"За" и "против" идеята линейки да отиват при ромите с полиция

  • линейки-
  • роми-
  • махали-
  • д-р москов

От наша гледна точка проблемите са два – расизмът и популизмът, заяви Деница Сачева

Новите правила за работа на спешните медици предизвикаха разнопосочни коментари в публичното пространство. Здравният министър Петър Москов обяви, че навсякъде, където е имало нападение над лекар в ромска махала, лекарите ще влизат в присъствието на полиция. От Българския хелзинкски комитет дори сравниха Москов с Хитлер.

"Това е по-скоро емоционален изблик, отколкото рационално решение от страна на д-р Москов. Никой не може да бъде лишен от Спешна помощ”, коментира в „Здравей, България” д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването.

„Нормално приемаме да няма полиция в село с 15 възрастни, а не приемаме за нормално в село с насилници да не влезе линейка. Петър Москов не етнизира проблема и това го показват цифрите - от 227 нападения над Спешна помощ 175 са в ромски махали”, допълни той.

Министерството на здравеопазването не е лъжица за устата на Петър Москов, но го е разбрал едва когато е седнал на стола. Той умее да борави с думите и с това прикрива собствената си неподготвеност, но той ще бъде сменен и моля тогава да не се оправдава, че си е отишъл, защото е единственият, който се е изправил срещу циганите, заяви в студиото на "Добро утро, България!" по TV7 Цветелин Кънчев.

Повод за коментара му бяха последните случаи на насилие върху медицински лица.

Заради тях министрите на здравеопазването и на вътрешните работи се споразумяха полицейски патрули да ескортират екипите на Спешна помощ при посещенията им в ромските махали.

Отношението към всички пациенти трябва да е абсолютно еднакво, единодушни бяха Кънчев и бившият здравен министър Радослав Гайдарски. Трябва обаче посегателството над медицинско лице да се наказва с най-голяма строгост и да бъде приравнено към посегателството над полицай.

Ние не толерираме това, категоричен беше лидерът на партия "Евророма", но трябва да се направи нещо, и то много бързо.

Ненков поясни, че присъствието на полиция е необходимо не само в ромските махали, а навсякъде, където е опасно. В този смисъл той е "за" решението на Петър Москов.

"От наша гледна точка проблемите са два – расизмът и популизмът. Големият проблем е, че вместо да видим насилникът в ареста, ние продължаваме да го гледаме как дава интервюта в медиите. Държавата трябва да влезе веднага в ролята си и всеки, който е насилник, да бъде арестуван и да му бъде повдигнато обвинение”, заяви Деница Сачева от коалиция „Десните”.

Според нея няма никаква връзка между социалната, здравната система и полицията и това трябва да се промени.

"Вместо държавата да функционира, един човек, който е министър и е на върха на властта, започва да внася подобен тип етническо напрежение”, на мнение е Деница Сачева.

А какво мисли по спорния казус най-известната тъща у нас, добила популярност от предаването "Съдебен спор" с култовата си фраза "Млад меринджей” провери екип на Нова. Оказва се, че въпреки избухливия си нрав, Катя Иванова от село Градинарово недоумява как може да се посяга на лекар и по-скоро подкрепя действията на министър Москов. Признава, че самата тя не плаща здравни осигуровки, защото не работи, но когато е имала нужда от лекар, Бърза помощ винаги се отзовавали. 

Ромските махали не са анклави. В анклавите не действат никакви закони, които са основни за страната и за обществото. В ромските квартали има аномия, за която никой не иска да говори и да взима отношение. За нас е по-важно да се установят системните причини, които водят до тази ситуация, в която се нападат медици, в която едни хора се чувстват изоставени от държавата, в която едни хора продължават да смятат, че техният свят се разпростира в рамките на техния квартал. Институциите абдикираха от ромските квартали в момента, в които започна демократичният преход в България. Оставиха ромите на саморазвитие, каза Лили Макавеева от Асоциация "Интегро" в интервю за предаването "Преди всички".

Иска ми се, когато има нападение над лекари и не само над лекари, а изобщо, когато има криминални прояви, да се идентифицират извършителите и да се третират като извършители на криминално деяние според законите на държавата. Да не чуваме, че те са привикани и след това освободени и след това изчезнали нанякъде, без значение дали е ром, българин, турчин, няма значение.

На второ място, това, което трябва всички да разберем, е, че ромите са носители на индивидуални права и отговорности и по никакъв начин това не означава, че когато един извършва престъпление, трябва да се наказва цялата ромска общност. Знам, че отстрани ромите се разпознават като застинала маса от хора, която не е напреднала в развитието си, и никой не вижда, че тя има своя динамика и е разслоена. Ако в нея има изключително бедни и маргинализирани хора, в нея има и хора, които са към средната класа, дори има и образован елит, каза още тя.

Макавеева обясни, че често самите роми искат полиция в кварталите си: Къде е държавата, която да каже, че тук ще има ред, какъвто има в другите части на града?

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини