Отидете към основна версия

1 631 1

Над 70 нарушения при проверките на АГ болниците в София

  • аг болници-
  • родилки-
  • шейново-
  • св. анна

В 36% от проверените случаи е направен избор на екип

Снимка: БГНЕС

Над 70 нарушения са били открити в АГ болниците в София при проверките на Здравната каса, които бяха спешно разпоредени от управителя на НЗОК д-р Нели Нешева по повод зачестилите смъртни случаи на родилки. Проверки са направени на 777 случая, отчетени за периода 01.08.2011г. до 31.10.2011г., по клиничната пътека.

Контролните екипи на НЗОК са проверили десет лечебни заведения: ІІ САГБАЛ  "Шейново" ЕАД, І САГБАЛ "Св. София" ЕАД, МБАЛ "Св. София" ЕООД, МБАЛ "Токуда болница София" АД, МБАЛ "Св. Анна" София АД, ІІ МБАЛ ЕАД, МБАЛ "Вита" ЕООД, САГБАЛ "Д-р Щерев" ЕООД, СБАЛАГ "Майчин дом" ЕАД и УБ "Лозенец" НМЛЗБП.

В 90% от проверените 777 случая не са констатирани нарушения. В останалите 10% са установени нарушения на условията и реда за оказване на медицинска помощ. При няколко случая няма данни за извършено серологично изследване за сифилис (Васерман или RPR), което е една от задължителните диагностични процедури.

В 3 случая е установено, че пациентките са били изписани с покачващи се патологични стойности на левкоцити в кръвта и прогресивно намаляващо ниво на хемоглобина в кръвта. При 1 случай е установено, че пациентка след Секцио е изписана с много високо ниво левкоцити и спряно антибиотично лечение 2 дни преди това.

Открити са 10 случая, при които основната оперативна дейност по клиничната пътека е извършена от лекари-специалисти, които не са посочени от лечебното заведение за работа със Здравната каса. Независимо от това, тези лекари са извършвали основни диагностични и лечебни дейности на хоспитализираните пациентки и клиничните пътеки са отчетени към НЗОК. В тези случаи родилките са правили избор на екип от лекари, които не са посочени от лечебното заведение за работа със Здравната каса.

В други 10 случая при извършване на оперативните дейности анестезиолозите, вписани като участващи в интервенцията, също не са посочени в списъка на лекарите специалисти (Приложение № 1), оказващи медицинска помощ по съответната клинична пътека.

Открити са и нарушения в медицинската документация. В епикризата, приложена в историята на заболяването, липсват задължително изискуеми реквизити - не е отразена терапевтичната схема (вид, доза-еднократна и/или дневна, курс на лечение), приложена в хода на лечението на пациентката, не са отразявани параклиничните изследвания, настъпили усложнения, придружаващи заболявания, липсва извадка от оперативния протокол, назначеното медикаментозно лечение след изписването и др. Също така епикризите на пациентките не са изготвяни в деня на изписването им.

В две лечебни заведения липсва на общодостъпно място в сградата информация за стойността на клиничните пътеки и безплатно предоставените медицински услуги. В Закона за здравето е разписано, че всеки пациент има право да получи информация за цената на всяка една медицинска услуга, манипулация, лечение и лекарствените продукти в извънболничната и болничната помощ. Липсата на такава информация, поставена на общодостъпно място в сградата на болницата, нарушава правата на пациентите.

За всяко отделно нарушение контролните органи на НЗОК са наложили санкции от 200 лв. до 500 лв.

Според нормативната уредба НЗОК не може да контролира избора на екип, но при извършените проверки е установено, че в 36% от проверените случаи е направен такъв избор, в съответствие с регламентиран в заповед на директора на лечебното заведение ценоразпис, съобразно разпоредбите в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ. Само в едно лечебно заведение част от пациентките са заплатили суми за избор на екип в размер над допустимия, определен в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ.

В друго лечебно заведение е установено, че няма регламент по отношение на избор на екип, а има ценоразпис за "ВИП пакет и услуги". Сумите, заплащани от пациентките там, варират от 1200 лв. до 2500 лв., като избор на тези допълнителни услуги са направили 99% от родилките.

Открит е и случай, при който е установено, че съгласно приложената фактура родилката е заплатила сума в размер на 900 лв. за избор на екип за извършване на родоразрешение чрез секцио и в същото време - 500 лв. за раждане във вода, което не е извършено, тъй като пациентката е родила чрез секцио. За тези случаи НЗОК не може да се произнася и да налага санкции, но своевременно ще информира принципалите на съответните болници.

В рамките на тази проверка контрольорите на НЗОК провериха и заплатени случаи по клинична пътека № 279 "Грижи за здраво новородено дете". Там не са открити никакви нарушения

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини