Ако се чудите как да подобрите имунитета си и да се погрижите по оптимален начин за своето сърце, ето нашите две предложения за вас: спрете се на билките черен бъз (бъзак) и глог, които растат във всички краища на България. Местният им характер е първото нещо, което ви гарантира добри резултати и благоприятни ефекти върху организма ви при употребата им, но има още няколко неща, които е добре да знаете за тези чудни растения.
Чудото черен бъз
Черните плодчета са богати на биофлавоноиди, антиоксиданти (успешно борещи се с раковите клетки), пектин, целулоза, витамини, минерали, макро- и микромикроелементи, включително калций, цинк и селен (особено богати са на желязо, което ги прави мощен енергиен тоник), много значително количество витамин С, противовъзпалителни вещества и др.
Бъзакът е изключителен имуностимулатор, подходящ както за деца, така и за възрастни. Помага при чести инфекции на горните дихателни пътища, проблеми с храносмилателната система (гастрит, колит, язва), нарушено усвояване на приеманата храна, дефицит на витамини и минерали, анемия, ендокринни смущения, включително диабетна болест, при онкозаболявания и след интоксикация от лъче- и химиотерапия.
Див глог за здраво сърце и спокоен сън
В България глогът се използва най-често под формата на чай, тинктура, сироп или компот. В Китай се произвежда мармалад от глог, по подобие на нашия шипков мармалад, както и дъвчащи бонбони, сладък чипс и др.
Цветовете и плодчетата на глога са изключително полезни за сърдечната дейност — грижат се за здравето на сърдечния мускул и правилния сърдечен ритъм, но имат и благоприятно влияние върху периферните, коронарните и мозъчните кръвоносни съдове.
Заради богатството на веществото проантоционид, антиоксиданти, витамин С, каротин, танини, флавоноиди и др. полезни елементи, глогът подпомага сърдечната функция (проантоционидът засилва оросяването и снабдяването на сърцето с кислород), кръвообращението (което го прави много подходящ за хора със студени ръце и крака) и нервната система (поради това се препоръчва при нарушения на съня).
Бодливите трънки
Корените, кората, клонките, листата, цветовете и, разбира се, плодовете на този дървесен храст крият у себе си лечебни свойства. Те имат очистителни, затягащи, пречистващи, потогонни, слабителни, дезинфектиращи и диуретични свойства и са много полезни за стомаха.
Цветовете на трънката имат потогонно, пикочогонно, успокояващо и очистително действие. Листата имат противовъзпалително действие при възпаления на бъбреците и пикочния мехур. Плодовете имат кръвопречистващо и запичащо действие.
Малките сини трънки имат приятен стипчивия си вкус, могат да се използват както в сурово състояние, добре узрели, така и изсушени. От суровите плодове се правят сладка, сиропи, вино и имат силно тонизиращо действие за целия организъм. Изследвания, правени в Япония, са доказали тяхното противовъзпалително и противораково действие.