Ако сте от хората, които посещават фитнес зали и обичат да тренират, следващите редове ще са ви много полезни и ще преобърнат представата виза "здравословна" тренировка на закрито.
Честите посещения във фитнес залата са полезни за здравето. Поне така казват и донякъде това е вярно. Добре е за здравето ти“, казват често приятелите ни и са прави... отчасти.
Упражненията са важни за цялостния ни тонус и поддържането на добра физическа форма, но уредите във фитнеса са покрити с толкова много бактерии, че това, доколко посещението във фитнеса е добре за здравето ни, може да се постави под въпрос.
Ако сте от онези, които едва се домъкват до залата и винаги отлагат за „утре“, то вече имате добро извинение. Ако обаче обичате залата, упражненията и тялото си и въпреки всичко искате да тренирате, не се отчайвайте, защото има какво да се направи, за да се предпазите от мръсотията.
Ето първо лошата новина:
По-голямата част от оборудването във фитнеса изобилства от микроби и бактерии, твърди ново проучване на Elliptical Reviews. Същото изследване провежда и FitRated и резултатите са подобни.
Логично е — ръцете ни са покрити с микроби, с тях пипаме уредите и така оставяме след себе си част от микробите и потта си, като същевременно взимаме от тези на хората, тренирали преди нас.
Учените изследват най-използваните уреди в залата и ги подреждат според броя на колониите от бактерии, които виреят върху тях на всеки квадратен сантиметър (CFU -"colony-forming units per square centimeter"). За да добиете някаква представа за мерната единица и да можете да направите сравнение е важно да се отбележи, че върху една тоалетна чиния например живеят около 3200 колонии бактерии на кв. см.
Ето кои са най-мръсните уреди във фитнеса:
Бягащата пътечка — 1 333 432 CFU
Според изследването на FitRated тя е само 416 пъти по-мръсна от една тоалетна чиния! И това не е най-лошото — около половината от тези бактерии са грам-положителни, което означава, че причиняват инфекции и възпаления по кожата, попадайки в рани.
Една четвърт пък са грам-отрицателни, които причиняват вътреболнични инфекции и голяма част от които не се повлиява от лечение с антибиотици.
Велоергометър — 1 333 418 CFU
Кардио на колело не ни излага на по-малко бактерии, но според изследването, поне върху тях грам-отрицателните бактерии са по-малко.
Тежести — 1 158 381 CFU
Предвид факта колко хора дневно пипат тези така обичани предмети във фитнеса, не е изненадващо колко по-мръсни са те от една тоалетна чиния — поне 362 пъти по-мръсни. В своето изследване обаче Elliptical Reviews открива само 153,410 CFU върху тежестите.
Йога килимчетата — 25 533 CFU
Изненадващо Elliptical Reviews открива, че килимчетата, върху които голяма част от трениращите отъркват телата след и преди тренировка, не са покрити с толкова много бактерии, но въпреки това би било добра идея да носите свое при възможност.
А сега добрата новина:
Можете да се предпазите от бактериите като следвате тези две простички правила:
Първо — винаги избърсвайте уредите с дезинфектант или антибактериални кърпички, преди да ги използвате. Повечето фитнес центрове разполагат почистващи средства до всеки уред, но ако във вашия няма, може би е добре да започнете да си носите.
И второ — веднага след тренировка измивайте ръцете си и се къпете колкото се може по-скоро.