За много хора е трудно да си „изключат“ мозъците вечер, резултатът – много безсънни нощи. Между 30 и 40 процента от възрастните са страдали от безсъние в някакъв период на живота си. Много от тях прибягват до хапчета, с които да си осигурят спокойна нощ.
По-рано днес американски учени откриха, че качеството на съня се подобрява с възрастта, противно на общоприетото схващане. Най-трудно се спи през 40-те години от човешкия живот. Хората над 80 твърдят, че имат прекрасен сън.
Медикаментите за сън далеч не са толкова безобидни, тъй като предизвикват пристрастяване. Мишел Кинг Робсън била зависима от сънотворни, а сега ръководи основана от нея организация за защита на пациентските права, пише „Фокс нюз“.
Тя препоръчва: заспивайте на приглушена светлина, като я намалите поне част преди да заспите, дръжте далеч от леглото си мобилни телефони, компютри и всякакви други телефонни устройва.
Проблемите със съня при нея започнали в края на 30-те й години. Жената си обяснила нощите, прекарани с отворени очи, с напрегнатата работа, натоварения график, грижите за семейството. Всъщност, жената имала хормонален проблем.
Започнала да пие приспивателни, а след две години се оказало, че е зависима от тях.
Така Робсън осъзнала, че начинът да се справи с безсънието е в самата нея.