Никой няма право да обижда по такъв грозен начин семействата с репродуктивни проблеми. Какъв грях имат те – че искат да имат дете!, каза за БГНЕС независимият депутат Калина Крумова по повод думите на Пловдивския митрополит Николай каза, че роденото от "сурогатна" майка дете е непълноценен продукт.
По предложение на Крумова народните представители регламентираха сурогатното майчинство с приетите в края на октомври м.г. на първо четене промени в Семейния кодекс, в Кодекса на труда. Тази есен предстои да се гласуват на второ четене.
Дай Боже повече такива желаещи, защото и без друго не са много! И какво им предлага Църквата - осиновяване. Значи изоставените деца да ги взимаме, само когато ние не можем да имаме свои?! Безумие...Къде отиде добротата, съпричастността, любовта, изконните духовни ценности?, задава въпрос депутатката.
Според нея митрополит Николай повдига отново въпроса, след като това се случи в началото на годината, защото очевадно има отчайваща нужда от внимание - заклеймява все що може да му донесе медиен интерес. Още повече това се случва на фона на високия му стандарт на живот и известните на цялата общественост негови интереси към луксозните стоки... Цинично, грозно, какво да коментирам... Чудно ми е той лично колко жени, нуждаещи се от заместващо майчинство е срещнал, помогнал ли им е и как точно... И денонощно да стоят в църквата на тези от тях, родени без матка, няма как да им се появи такава. Нямам никакво намерение повече да влизам в тона и измишльотините на хора, търсещи евтина и бърза слава на гърба на нечия болка, категорична е Калина Крумова.
В края на миналата седмица специално за БГНЕС д-р Любомир Дамянов – председател на Асоциация на българските акушер-гинеколози заяви, че е брутално да се каже, че детето родено от сурогатна майка е продукт.
В свое обръщение Пловдивският митрополит Николай каза, че роденото от "сурогатна" майка дете е непълноценен продукт. Митрополитът цитира тълковния речник, в който според него "сурогат" означава "Продукт, който е непълноценен заместител на друг продукт; непълноценен заместител; ерзац". Поне в това отношение инициаторите на тази модерна практика са честни: това не е майка, а непълноценен заместител-ерзац; това дете няма да е дете, а непълноценен продукт. Вижте, колко ясно са ни го казали. Продукт. Стока".