Отидете към основна версия

3 742 12

Луната е милиони години по-млада, отколкото се смяташе

  • естествен спътник-
  • формиране-
  • възраст-
  • астрономи-
  • луна

Водещата теория за формирането на нашия естествен спътник бе оборена за пореден път

Снимка: shutterstock

Оказва се, че Луната е малко по-млада, отколкото учените смятаха до сега. Около 85 милиона години по-млада, за да бъдем точни.

Според най-разпространената и поддържана теория за формирането на нашия естествен спътник, той е възникнал вследствие на сблъсък между огромен космически обект, с размерите на Мард, и младата Земя. Макар точният механизъм и времето все още да са въпрос на спекулации, доскоро учените бяха единодушни, че това се е случило преди 4,51 милиарда години, приблизително 140 милиона години след раждането на Слънчевата система.

Сега обаче, изследователи от Германския аерокосмически център твърдят нещо съвсем различно. В своето проучване, публикувано в Science Advances,  те установили, че Луната не само е имала огромен, магмен океан на повърхността си, но и че се е образувала малко по-късно, отколкото се твърдеше преди.

Според тях Луната ес 85 млн години по-млада, което я прави на приблизително 4,425 милиарда години, плюс или минус 25 милиона години.

Основен проблем при датирането на Луната е, че никоя от скалите, открити там от шестте мисии „Аполо“, и трите съветски робота не са достатъчно стари. Дълго време Луната е била покрита от магмен океан, до 1000 километра в дълбочина. Разбирането колко дълго е оцелял този магмен океан е ключова стъпка в установяването на възрастта на нашия естествен спътник.

"Резултатите от модела показват, че магменият океан на Луната е бил дълголетен и са били нужни почти 200 милиона години, за да се втвърди напълно в скалата на мантията", казва в изявление водещият автор Максим Морис от Германския аерокосмически център.

„Времевата скала е много по-възрастна от изчислената в предишни проучвания“, добави колегата му от същия център Никола Тоси. „По-старите модели дават период на втвърдяване само 35 милиона години“.

Ако моделът на двамата учени е правилен, скалите по повърхността на Луната трябва да са се втвърдили в различни периоди, което би довело до скали с малко по-различен състав. Екипът успя да изработи модел на скалния състав и неговата възраст. Следващата стъпка е била да ги сравнят с наличните лунни скали и оттам е започнало преразглеждането на възрастта на Луната.

„Сравнявайки измерения състав на лунните скали с прогнозирания състав на магмения океан от нашия модел, успяхме да проследим еволюцията на океана обратно до неговата начална точка, времето, в което се е образувала Луната“, обясни третият автор на проучването Сабрина Швингер също от DLR.

Интересното е, че образуването на Луната, както е датирано в това изследване, съвпада с образуването на земното ядро. Ако това е така, Луната се е образувала в самия край на формирането на нашата планета.

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 5 гласа.

Свързани новини