Отидете към основна версия

1 256 2

Четенето удължава живота ни с 2 години

  • четене-
  • продължителност на живота-
  • книги

Учените твърдят, че четенето на книги е много по-ефективно от четенето по принцип

Снимка: Shutterstock

Според експерти от Йейл четенето помага да живеем по-дълго. В проучване, публикувано в списание Social Science and Medicine, учените установяват, че хората, които четат, живеят по-дълго от тези, които нямат този навик, предаде БГНЕС.

Тези, които четат повече от три часа и половина седмично, живеят с 23 месеца (почти две години) по-дълго от хората, които не отварят книги.

Според авторите по-дългата продължителност на живота не зависи по никакъв начин от "пола, богатството, образованието и факторите, свързани със здравето".

"Хората, които четат, намаляват риска от смъртност с 20% в сравнение с тези, които не четат", обясняват изследователите. "Освен това нашият анализ показа, че четенето на абсолютно всякакви книги дава на хората значително предимство в оцеляването в сравнение с тези, които четат вестници и списания."

Експертите наричат откритието си "безпрецедентно". Това е така, защото предишните проучвания не са съпоставяли различните видове материали за четене.

Учените твърдят, че четенето на книги е много по-ефективно от четенето по принцип (например на вестници).

Защо?

Авторите на проучването твърдят, че четенето на книги ангажира повече когнитивни умения. Човек получава "предимство за оцеляване чрез вживяване в историята, което помага за поддържане на текущите мисловни умения".

Защо четенето удължава живота?

Все още няма окончателно заключение по този въпрос.

Според една от теориите умът се нуждае от упражнения и периодично напрежение, за да се поддържа възможно най-здрав. И тъй като четенето го тренира, той остава по-здрав за по-дълго време.

Защо когнитивните способности са важни в дългосрочен план?

Колкото по-силен и здрав е мозъкът, толкова по-малък е рискът от заболявания като деменция - една от най-честите причини за смърт. Понастоящем няма лек за деменцията, но учените работят усилено за създаването на такъв.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 12 гласа.

Свързани новини