Отидете към основна версия

2 407 15

Корабът ни с антарктици навлиза в протока Льо Мер, делящ Огнена земя от о-в Естадос

  • кораб-
  • учени-
  • кандиларов-
  • христо пимпирев-
  • експедиция-
  • антарктида

Последната група на 31-та Национална антарктическа експедиция заминава утре за белия континент

Последната група на 31-та Национална антарктическа експедиция заминава утре в 07:00 ч. към ледения континент, съобщи нейният ръководител проф. дн. Христо Пимпирев, предаде БТА.

В тази група са включени мениджърът по логистиката на Националния център за полярни изследвания Драгомир Матеев, микробиоложките доц. д-р Петя Орозова и гл. ас.д-р Снежана Русинова – Видева, ихтиологът доц. д-р Тихомир Стефанов, почвоведът д-р инж. Чавдар Желев, логистикът-строител инж. Невян Симеонов и логистикът-полеви асистент Александър Недялков.

Групата ще лети с граждански авиации по маршрута София – Амстердам – Сантяго де Чили – Пунта Аренас. В Пунта Аренас, чилийско пристанище на брега на Магелановия проток, те ще се качат на специален полет със самолет, нает от португалската антарктическа програма, специално за логистична подкрепа на програми от други държави, до съседния на о-в Ливингстън, остров Кинг Джордж. Там ще ги очаква българският научноизследователски кораб - НИК 421 “Св. Св. Кирил и Методий”, за да ги откара заедно с испански полярници до о-в Ливингстън, където са разположени българската антарктическа станция “Св. Кл. Охридски” и испанската станция “Хуан Карлос I”.

Експедицията ще завърши през първата половина на месец март с отплаването на кораба към родните брегове.

Любопитна подробност е, че биолозите в експедицията ще уловят и транспортират живи в специален контейнер екземпляри от куриозната ледена риба с бяла кръв и други интересни представители на антарктическата морска фауна, които ще бъдат изложени в аквариумите на експозицията на Пловдивския природонаучен музей.

"Продължаваме с всекидневните изследвания и наблюдения, на кораба Св. Св. Кирил и Методий, по научните проекти на лаборатория "Кандиларов" и Българският Антарктически Институт", заяви за ФАКТИ бохимикът Кирил Кандиларов /на снимките/.
Благодарение на професор Христо Пимпирев и Драгомир Матеев, ние, заедно с лекарите на базата на остров Ливингстън д-р Елена Иванова, д-р Атанас Пелтеков, д-р Петко Гинев от кораба "Св. Св. Кирил и Методий" и Мария Янева от Omron Healthcare работим по съвместната ни дейност. Целта на този проект е да разберем как се променят кръвните показатели и кръвното налягане при постоянен стрес и екстремни условия, допълни специалистът.

Корабът ще навлезе в протока Льо Мер, делящ аржентинската част на Огнена земя от о-в Естадос, във вечерните часове на 10 февруари. Очаква се силен вятър от североизток, който да допринесе за голям крен (бел. ред.: силно бордово клатене). Това заяви пред БТА флотилен адмирал проф. Боян Медникаров, началник на Висшето военноморско училище във Варна, който пътува с кораба от Мар дел Плата до о-в Ливингстън.

Корабът поддържа добра скорост от 8-9 възела.

В утрешния 11 февруари плавателният съд ще „легне“ на курс към остров Кинг Джордж (Южни Шетландски острови), излизайки на географската ширина на нос Хорн - най-южната точка от континенталната плоча на Южна Америка. Така той ще навлезе в същинската част на протока Дрейк, а нос Хорн ще престане да го пази от западните течения, водещи посоката си откъм Тихия океан, допълни флотилен адмирал Медникаров.

След навлизането в същинската част на Дрейк се очаква вълнението да е малко по-благоприятно и да „удря“ откъм кърмата.

Ако всичко върви по план, на 13 февруари, когато е и рожденият ден на проф. Пимпирев, експедицията ни ще достигне ледения континент.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 15 гласа.

Свързани новини