Липсата на оргазъм може да се дължи на тежки и хронични заболявания, предупреди експертът по връзките Колин Нолан. Тя даде съвети за неспособността на жените да достигнат до удоволствието в колоната си за Irish Examiner.
Нолан каза на момичето, което се обърна към нея за помощ, че за да се установят причините за загубата на способността за постигане на оргазъм, е необходимо да се подложи на медицински преглед. Според нея хормоните често играят решаваща роля при жените. Също така ще бъде полезно да се консултирате с психолог, който ще ви помогне да разберете житейските обстоятелства и историята на сексуалния живот.
"Мога да се възбудя, ако партньорът ми започне секс, но нямам оргазъм. И с мастурбация не ги достигам. Едва в началото на трийсетте съм, не става дума за менопауза. Какво трябва да направя?", пита жената, неможеща да достигне оргазъм.
Специалистът по връзките отбеляза, че сигналът за проблем е невъзможността да постигне оргазъм сама. За да се опише такова състояние, има термин "аноргазмия", обясни Нолан. Аноргазмията е за цял живот - придобита, ситуационна и генерална.
Можете да загубите възможността за оргазъм поради диабет, неврологични проблеми, множествена склероза, наранявания, операции. Вредните навици също могат да повлияят: алкохолизъм, тютюнопушене или наркотици. Стероидите и опиоидите могат да имат странични ефекти от липсата на възбуда при мъжете и жените
Преди да отидете на лекар, е необходимо да запишете кога за първи път е забелязана липсата на оргазъм, дали имате някакви заболявания, включително психични, какви лекарства приемате в момента. Тази информация ще помогне на терапевта да реши дали е необходимо насочване към специалист или може да се намери по-просто решение, обясни Нолан.
Депресията е свързана с ниско либидо и аноргазмия. По ирония на съдбата, антидепресантите също могат да намалят желанието, възбудата и оргазмите при някои жени.
Специалистът по връзките добави, че сексуалното удовлетворение може да бъде загубено при младите жени поради хормоналните контрацептиви. „Ако проблемът е хормонална контрацепция, трябва да обмислите използването на презервативи или други бариерни методи“, заключи Нолан.