Отидете към основна версия

3 423 20

За пръв път: Женски крокодил забременя от себе си

  • крокодил-
  • девствено раждане-
  • непорочно зачатие-
  • забременя-
  • бременност-
  • яйце-
  • репродуктивност

Според учените "девственото раждане" при крокодила може да е наследено от динозаврите

Илюстративна снимка: Shutterstock

В зоологическа градина в Коста Рика е установен първият случай на крокодил, който е забременял сам. Женската е произвела плод, който е 99,9 % генетично идентичен с нея самата, предава BBC.

Феноменът на така нареченото "девствено раждане" е установяван при видове птици, риби и други влечуги, но никога досега при крокодили. Учените твърдят, че чертата може да е наследена от еволюционен предшественик, така че динозаврите също може да са били способни на самовъзпроизвеждане.

Изследването е публикувано в списанието на Кралското дружество "Biology Letters".

Яйцето е снесено от 18-годишен женски американски крокодил в парк "Рептилания" през януари 2018 г. Зародишът вътре е бил напълно оформен, но мъртвороден, заради което и не се е излюпил.

Крокодилът, който е снесъл яйцето, е бил получен, когато е бил на две години, и през целия си живот е бил държан отделно от други крокодили. Поради тази причина научният екип на парка се свързал с родения в Белфаст д-р Уорън Бут, който понастоящем работи в Техническия университет на Вирджиния в САЩ. Той изучава девствените раждания, известни в науката като партеногенеза, в продължение на 11 години.

Д-р Бут анализирал плода и установил, че той е повече от 99,9 % генетично идентичен с майка си, което потвърждава, че няма баща.

Той заяви пред BBC News, че не е изненадан от откритието.

"Наблюдаваме го при акули, птици, змии и гущери и то е забележително често срещано и широко разпространено".

Експертът предполага, че причината да не се наблюдава партеногенеза при крокодилите е, че хората не са търсили такива случаи.

"Съобщенията за партеногенеза се увеличиха много, когато хората започнаха да отглеждат домашни змии. Но средностатистическият стопанин на влечуги не отглежда крокодил", казва той.

Една от теориите е, че това се случва при видове, способни на партеногенеза, когато броят им намалява и те са на ръба на изчезването. Д-р Бут заяви пред BBC News, че това може да се е случило с някои видове динозаври, когато броят им е намалял поради промени в околната среда.

"Фактът, че механизмът на партеногенезата е един и същ при толкова много различни видове, предполага, че това е много древна черта, която се е унаследявала през вековете. Така че това подкрепя идеята, че динозаврите също са могли да се размножават по този начин.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини