Отидете към основна версия

4 702 13

Марлене Енгелхорн - aвстрийката, която иска да раздаде наследството си от 25 млн. евро

  • марлене енгелхорн-
  • наследство-
  • богатство-
  • дарение-
  • данъци

31-годишната жена обяви, че ще бъде създадена гражданска група от 50 австрийци, на които ще бъде платено, за да разработят идеи за бъдещето на нейното състояние

Богатите и известните плащат висока цена за място на срещата на върха в Давос тази седмица, но наследницата Марлене Енгелхорн настоява да плащат повече данъци, предаде АФП.

31-годишната Енгелхорн изпълнява и амбициозен план да плати на хора, които да предложат идеи, с които тя да раздаде по-голямата част от богатството си на стойност 25 млн. евро, за да може да избяга от това, което тя нарича "династично блато на богатство".

"Наследих богатство и следователно власт, без да съм направила нищо за него. А държавата дори не иска данъци върху него", казва австрийско-германската активистка и основателка на инициативата Taxmenow.

Енгелхорн се присъедини към няколкото протеста на богатото малцинство в кулоарите на Световния икономически форум, които призовават за по-високи данъци за богатите.

Потомъкът на основателя на химическия гигант BASF Фридрих Енгелхорн е сред малка група милионери, които настояват правителствата да ги облагат с по-високи данъци, за да се преодолее нарастващата разлика в богатството.

Приблизително 2150 милиардери по света са с 3,3 трилиона долара по-богати, отколкото са били през 2020 г., докато близо пет милиарда души по света са обеднели, заяви благотворителната организация Oxfam в доклад, в който заклейми "нивата на неприлично неравенство".

Енгелхорн - която наследи милиони, когато баба ѝ почина през 2022 г. - обяви този месец, че ще бъде създадена гражданска група от 50 австрийци, на които ще бъде платено, за да разработят идеи за бъдещето на нейното състояние.

За да бъде процесът по-демократичен, 10 000 произволно избрани австрийци на възраст над 16 години са поканени да кандидатстват за присъединяване към групата, като попълнят въпросник. След това ще бъдат избрани 50 души.

От март до юни групата ще се събира през няколко уикенда в Залцбург, за да разработва решения "в интерес на обществото като цяло", се посочи в изявлението.

Ако групата не успее да предложи идеи с широка подкрепа, наследството ще ѝ бъде върнато.

Енгелхорн, която е учила немски език в университета, заяви, че ще си намери редовна работа, след като "над 90 процента"от богатството ѝ бъде преразпределено, пише БГНЕС.

"Ще премина от най-богатия един процент от обществото към по-малко богатите 99 процента... Мисля, че това е подобрение. Преминавам нагоре в едно демократично общество, от това династично блато на богатството", каза тя.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 12 гласа.

Свързани новини