Отидете към основна версия

1 617 5

Експерти обясняват: Защо кучетата махат с опашка толкова много?

  • куче-
  • кучета-
  • опашка-
  • махане с опашка-
  • махане-
  • еволюция-
  • домашни любимци

Много стопани смятат, че четириногите им махат с опашка от радост, но причините не се изчерпват с това

Снимка: Shutterstock

Изследователи изтъкнаха две възможни причини, поради които кучетата махат с опашки. Четирима експерти се събраха, за да напишат статия в Biology Letters за енигмата, която е махането на опашка, защото докато собствениците често измерват настроението на своите домашни любимци по това колко бързо се движи опашката, много малко се знае защо се случва това.

Д-р Тейлър Херш от Института по психолингвистика "Макс Планк" в Холандия и нейните колеги разгледаха повече от 100 проучвания за това защо кучетата махат с опашки, за да излязат с две хипотези. И двете предложения се отнасят до начина, по който кучетата са били опитомявани и отглеждани от хората в продължение на десетки хиляди години, като бавно развиват повече склонност към махане на опашка, отколкото други себеподобни видове като вълците, койотите и др.

'Хората оценяват ритъма'

Една от теориите, която те наричат „опитомено ритмично махане“, описва подробно как хората умишлено са подбрали кучета за разплод, които махат с опашки по-често от други, просто защото ни е заложено да харесваме ритмични последователности.

„Когнитивната невронаука показва, че човешкият мозък предпочита ритмични стимули, които предизвикват приятни реакции и ангажират мозъчните мрежи, които са част от системата за възнаграждение,“ се посочва в документа.

Хората съзнателно или несъзнателно са привързани към махащите с опашка кучета поради начина, по който мозъкът ни е устроен, когато става въпрос за оценяване на ритмите, предполагат експертите. Документът посочва, че това може да обясни защо кучетата размахват опашките си толкова често, когато общуват с хора.

Ефекти от опитомяването

Алтернативно, експертите предполагат, че махането на опашка при кучета се е засилило в процеса на опитомяване просто като „страничен ефект от селекцията на други черти, като послушност и кроткост“.

С други думи, когато хората започват да опитомяват кучета и да ги развъждат, за да ги отглеждат като домашни любимци, махането на опашка по същество се появява като страничен ефект (очарователен страничен ефект, но все пак страничен ефект).

Експертите казват, че е имало много промени, произтичащи от процеса на опитомяване, които включват депигментация на козината, смален лицеви скелет и размер на зъбите, промени в общия размер на тялото, появата на физически атрибути като висящи уши и завити опашки и намален размер на мозъка.

Документът заключава, че докато махането на кучешка опашка е често срещано явление при нашите домашни любимци, то все още е слабо разбрано от научна гледна точка и трябва да се проведат много повече изследвания по темата за конкретни отговори.

Всъщност ли махането на опашка означава, че кучето е щастливо?

Може, пишат експертите, но не винаги. Експертите смятат, че може да показва положителни емоции и силна възбуда, но никога страх или стрес.

Въпреки това махането с опашка може да се използва и за предаване на информация от куче на куче или куче на човек, се казва във вестника, като например показване на умилостивение, подчинение или неагресивно намерение на кучето.

Едно проучване, цитирано от хартия, установи, че кучетата могат да използват махането на опашка като способ за молене. Например, ако искат да им дадете храна, може да размахат опашка, за да привлекат вниманието ви.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 2 гласа.

Свързани новини