Австралийски учени разработиха тухли, направени от глина и отпадъци, и ги нарекоха "енергийно умни", пише Construction and Building Materials.
Конвенционалните тухли, използвани в строителството, се изпичат при много високи температури, като по този начин се отделят огромни количества въглероден диоксид в атмосферата. Интелигентните тухли се създават чрез смесване на глина, стъклени отпадъци и пепел от въглища. Според експерти, тяхното изпичане изисква много по-ниска температура, също така този строителен материал запазва топлината през зимата и не прегрява при горещо време.
Учените са изчислили, че за изпичане на обикновени тухли е необходима температура от 1 050 градуса, а за умните тухли - 950 градуса. В материала се посочва още, че икономиите ще бъдат осезаеми и вредата за околната среда ще бъде намалена, ако производителите произвеждат 1,4 трилиона от новия вид тухли годишно.
Според експерти тухлите имат ниска топлопроводимост, така че запазват топлината през зимата и предотвратяват прегряването през лятото. Благодарение на това потребителите ще могат да пестят електроенергия за отопление или охлаждане на помещения. Също така здравината на новите тухли отговаря на международните стандарти.
В края на юни корейски учени разработиха метод за създаване на тухли от лунен реголит чрез микровълново синтероване. Този метод е подобен на изпичането на керамика и включва повишаване на температурата на суровините за създаване на твърди строителни материали.