Честото прозяване, като правило, показва липса на сън, депресия, тревожност или силна умора, но може да е и признак за сериозни здравословни проблеми, каза неврологът Галина Неврюзина. Тя разказа за опасните причини за прозяването пред Gazeta.Ru.
Според Неврюзина, ако човек се прозява от 7 до 20 пъти на ден, в това няма нищо лошо, но когато честотата на прозяването стане патологична, причините може да изискват лечение. „Честото прозяване може да е признак за нарушения на сърдечно-съдовата система под формата на нарушение на вегетативната нервна система. В списъка с възможните проблеми е дори инфаркт на миокарда”, предупреди неврологът. Тя препоръча посещение на лекар, ако прозяването е съчетано с болка в гърдите, задух или гадене.
В допълнение, честото прозяване често се развива на фона на епилепсия на темпоралния лоб (вид епилепсия, която започва в темпоралния лоб на мозъка), болест на Паркинсон и други заболявания, свързани с увреждане на мозъчната тъкан: тумори във фронталния лоб или мозъчния ствол. Тогава прозяването е придружено от главоболие, проблеми с паметта и зрението и промени в личността, предупреди Неврюзина.
Сред възможните причини за непрекъснатото прозяване неврологът посочи също интоксикация с определени вещества, последствията от инсулт, хронична сърдечна недостатъчност, хипотиреоидизъм (липса на хормони на щитовидната жлеза), захарен диабет и някои невродегенеративни заболявания (например множествена склероза).