Отидете към основна версия

1 980 3

Изгря първата суперлуна за годината

  • суперлуна-
  • пълнолуние-
  • астрономия

Тя достигна пикова осветеност снощи в 21:25 ч.

Снимка: Shutterstock

Снощи изгря първата от четирите суперлуни за 2024 г. Тя достигна пикова осветеност в 21:25 ч. българско време, предаде novini.bg.

Пълнолунието през август е суперлуние - вследствие от това, че месечната орбита на Луната около Земята не е перфектен кръг, посочва „National Geographic".

Всеки месец Луната достига най-близката си точка до Земята, известна като перигей. Когато перигейът съвпада с пълнолуние, това е суперлуние. Обикновено явлението суперлуна се случва само три или четири пъти годишно и последователно, заради постоянно изместващата се овална орбита на Луната.

Тази година "Есетровата луна", кръстена на плодовитото семейство есетрови риби в Северна Америка, които се срещат в Големите езера по това време на годината, е и "Синя луна" поради астрономическа странност.

Има два вида сини луни: месечна синя луна (второто пълнолуние за един месец) и сезонна синя луна (третото от четири пълнолуния в същия астрономически сезон). От лятното слънцестоене насам е имало пълнолуние на 22 юни и на 21 юли. "Есетровата луна" на 19 август ще е третото, като заедно с пълнолунието след нея - на 18 септември – всички те ще настъпят преди есенното равноденствие на 22 септември.

Сините луни от всеки тип се появяват веднъж на две до три години, според НАСА.

Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.

Свързани новини