Отидете към основна версия

2 794 9

„Портите на ада“: Промишлена авария създава най-голямата атракция в Туркменистан СНИМКА

  • портите на ада-
  • турскменистан

Сондьори предизвикват верижна реакция, която създава газовия кратер Дарваза

Снимка: Екс

Рядкост е промишлена авария да се превърне в туристическа атракция.

Но когато съветски проучвателен екип сондира за природен газ в Туркменистан преди повече от 50 години, се казва, че те са предизвикали верижна реакция, която е създала газовия кратер Дарваза – гигантска, огнена дупка, която в крайна сметка се е превърнала в най-търсената гледка в страната, пише dariknews.bg.


Наричан още “Портите на ада” и “Блясъкът на Каракум”, феноменът е причинен от пламъци, подхранвани от метан, излизащи от десетки отвори по дъното и стените на кратера. Стоейки около ръба, можете да почувствате силна топлина, излъчвана от дупката. Особено драматично е през нощта, когато огнени езици пламтят под тъмно небе.

Ограден от дюни и скали в отдалечена част на пустинята Каракум, кратерът е най-желаната спирка на почти всяка обиколка на централноазиатската нация.

Когато пътниците за първи път са започнали да отиват в Дарваза, е нямало услуги или удобства - всеки е носел всичко необходимо за нощувка. Днес има три постоянни лагера с нощувки в юрти или палатки, както и храна и моторизиран транспорт до ръба на кратера за тези, които не искат да ходят пеша.


Кратерът е широк приблизително 230 фута (70 метра) и дълбок 100 фута (30 метра), с вертикални стени, които се спускат рязко в скалисто поле от отломки, разпръснато по дъното. През 2018 г. беше добавена предпазна ограда, за да попречи на посетителите да се приближат твърде близо до пламтящата дупка.

“Това е срутена газова пещера, която звучи почти толкова интересно, колкото стара газова печка", казва авторът Гед Гилмор, който пише за кратера в ” Stans By Me: A Whirlwind Tour Through Central Asia.“


“Но всъщност аз намирам кратера за доста зловещ.”

Въпреки силното търсене, пламъците в кратера може скоро да се загасят. На няколко пъти правителството на Туркменистан спомена възможността по някакъв начин да запечата кратера. Междувременно тези, които посещават Дарваза от години, казват, че пламъците са много по-малки, отколкото са били някога.

"Бих казал, че гори на около 40% от нивото, на което за първи път станах свидетел там през 2009 г.", казва Дилън Лупин, чиято агенция Lupine Travel беше един от пионерите в привличането на туристи в Туркменистан.


“Много по-голяма площ от кратера имаше пламъци, горящи в него тогава. Сега има по-малко и те не са толкова високи, колкото бяха.”

“Преди имаше повече пламъци, отколкото сега, вероятно защото газовият джоб се износва", каза местен гид на CNN.

Никой не е съвсем сигурен кога газовият кратер се е отворил.

“Има много разногласия относно това как е започнало", казва Джордж Курунис, канадски авантюрист и телевизионен водещ, който е единственият познат човек, който е изгонил в газовия кратер.


“Не знам на какво да вярвам. Има толкова много истории и митология с това място.”

Според Курунис основната обща теория е, че кратерът се е образувал през 1971 г. и е бил запален малко след това.

Засега газовият кратер Дарваза продължава да изумява посетителите, които правят дългия и труден преход през пустинята Каракум, за да видят случайното природно чудо на Туркменистан.

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 11 гласа.

Свързани новини