Определянето на истината за състоянието на един потенциален алкохолик е от изключителна важност по две причини. Установяването на алкохолизма е от значение при прием в спешното заради различни травми и здравословни кризи, за да преценят лекарите какви терапии и медикаменти да приложат на пациента.
Скринингът е важен и в ранните етапи на зависимостта, когато засегнатият човек все още не е изпаднал съвсем и води сравнително нормален социален начин на живот, което пък му пречи да признае пред себе си, че има сериозен проблем и се нуждае от помощ.
Още през 2014 г. учени от университета в Лестър откриват оптималния начин да диагностицират алкохолна болест. Те формулират два въпроса, отговорът на които ще бъде категоричен знак за наличието или отсъствието на зависимост, пише Independent, предава lifestyle.bg.
10 години по-късно този метод се прилага активно в много здравни заведения в Обединеното кралство. Това облекчава много лекарите в първоначалната им преценка при наличие на алкохолна зависимост.
Що се отнася до въпросите, те са много просто, но и достатъчно показателни. Първият е: "Колко често пиете шест или повече алкохолни напитки наведнъж?", докато вторият е: "Пили ли сте някога алкохол сутрин, за да стабилизирате нервите си?"
За се потвърди наличието на зависимост е достатъчно, пациентът да отговори "често" или "редовно" на първия въпрос и с "да" на втория въпрос.
За да стигнат до тези изводи, учените от университета в Лестър, ръководени от консултант по психоонкология Алекс Мичъл, разглеждат 17 предишни проучвания за алкохол, обхващащи 5646 души, за да проверят дали обикновеният предварителен скрининг, използващ един или два въпроса, може да осигури точна основа за интервенция. Според проучването неговата точност е 87%.