Здравето на кучетата страда, когато стопаните им са стресирани

8 Януари, 2025 14:32 654 6

  • кучета-
  • куче-
  • стопанин-
  • стрес-
  • напрежение-
  • здраве-
  • ветеринар-
  • ветеринарен лекар

Посещението при ветеринар може да е наложително, но е една от най-стресовите ситуации за кучето

Здравето на кучетата страда, когато стопаните им са стресирани - 1
Снимка: Shutterstock

Кучетата живеят редом с хората от хиляди години. През времето те са били използвани за лов, охрана, пастирство и други задачи, но днес най-често изпълняват ролята на верни спътници. Макар че животът им днес изглежда далеч по-лесен в сравнение с този на предците им, кучетата продължават да се сблъскват с множество стресови ситуации – включително посещенията при ветеринар.

Как поведението на стопаните влияе на здравето на кучетата?

Преди няколко години учени във Франция установиха, че поведението на собствениците по време на посещения при ветеринар може да повлияе на нивата на стрес на техните кучета. Проучването показа, че негативно поведение на собственика, като например викане или мъмрене, увеличава тревожността на животното по време на ветеринарния преглед.

До скоро обаче никой не бе изследвал как стресът на стопанина сам по себе си може да повлияе на кучето в контролирана среда. Това беше обектът на ново проучване, проведено от екип учени в Университета "Куинс" в Белфаст.

В изследването взеха участие 28 собственици и техните кучета. По време на експеримента и хората, и животните носеха монитори за сърдечен ритъм, които измерваха пулса и неговата вариабилност – показатели за нивата на стрес.

Учените изложиха собствениците на две различни ситуации: стресова и стресооблекчаваща.

  • Стресовата ситуация включваше дигитален тест, в който участниците трябваше да решават задачи по ментална аритметика, както и да изнесат устно представяне.
  • Стресооблекчаващата ситуация включваше петминутна медитация с ръководено дишане, представена чрез видео.

Изследователите наблюдаваха как тези интервенции повлияват както на стопаните, така и на техните кучета.

Какво разкри изследването?

Една от най-интересните констатации беше, че сърдечният ритъм на кучетата намаляваше с времето, докато те се адаптираха към средата на ветеринарната клиника. Това подчертава колко е важно ветеринарите да осигурят време на кучетата да свикнат с обстановката, преди да започнат прегледа. Така не само ще се намали стресът им, но и резултатите от изследванията ще бъдат по-надеждни, тъй като факторите на стрес няма да влияят на мерки като сърдечен и дихателен ритъм.

Друг важен резултат беше, че промяната в сърдечния ритъм на стопаните можеше да предскаже промяната в сърдечния ритъм на техните кучета. Ако пулсът на собственика се увеличаваше или намаляваше по време на експеримента, същото се случваше и с пулса на неговото куче. Това предполага, че кучетата разпознават стреса на своите стопани и реагират на него чрез процес, наречен "емоционална зараза".

Какво е "емоционална зараза"?

Емоционалната зараза е феномен, при който хора и други животни „попиват“ или имитират емоциите и поведението на околните, съзнателно или несъзнателно. В случая с кучетата, това може да означава, че те наблюдават поведението на своите стопани и го използват като сигнал за това как да реагират на новата среда. Интересното в този експеримент е, че стопаните бяха инструктирани да не взаимодействат с кучетата си по време на експеримента. Следователно, оценката на стреса у стопаните, която кучетата правеха, се случваше без директна комуникация.

Ако стресът на собствениците може да влияе на техните кучета, това трябва да се вземе предвид по време на посещения при ветеринар. Ако ветеринарите помогнат на стопаните да се почувстват по-спокойни в клиниката, това би могло да намали и тревожността на животните.

Холистичният подход към ветеринарната грижа – който отчита животното, собственика и средата – е най-добрият начин за осигуряване на доброто благосъстояние на домашните любимци.

Влиянието на стреса върху кучетата от непознати

Проучването на Университета "Куинс" не е единственото, което изследва влиянието на стреса върху кучетата. Скорошно изследване показа, че миризмата на пот от стресиран човек, непознат за кучето, може да повлияе на поведението и когнитивните способности на животното. Това включва и неговия емоционален статус – дали то възприема ситуацията като положителна или отрицателна, както и дали взема решения с оптимистична или песимистична нагласа.

Ясно е, че кучетата са изключително възприемчиви към света и хората около тях. Тези, които се грижат или работят с кучета, трябва да имат предвид, че техният собствен стрес може да се отрази на животните. Създаването на спокойна среда както за собствениците, така и за техните любимци е от ключово значение за намаляване на стреса и осигуряване на оптимално здраве и благосъстояние на кучетата.


Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 2 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 999

    7 0 Отговор
    Кучетата изпитват емпатия и това е нещо съвсем различно от емоционалната зараза.Има хора неспособни на емпатия и огрубели дотолкова,че са способни да имитират съчувствие с точно определена цел ХОРАТА МОГАТ ДА СА МАНИПУЛАТОРИ- КУЧЕТАТА- НИКОГА.
  • 4 ристю

    1 6 Отговор
    Обичам котки,а не кучета!
  • 5 и тъй като стопаните

    1 2 Отговор
    стадаха, че нямаше заря за нова година, сещайте се колко животинки също са страдали
  • 6 Констатираща

    4 1 Отговор
    Това е известно отдавна, че кучетата познават адреналина в човека, сигурно по миризмата и от там променят реакцията си, затова страхливите от кучета хора, често са нападани от тях. Не само кучетата усещат стреса и състоянието на стопанина и човека до тях, но и котките, а сигурно и други животни. Те имат развит слух и чуват от разстояние сърдечния ритъм на човек, както и аз чувах ритъма на кучето си през нашийника. Когато имам тахикардия или аритмия, котката ми веднага, където и да е, се спира и ме гледа уплашено. Това показва, че домашните любимци много добре познават стопаните си и техните жизнени показатели, както и поведението им, които имат важно значение за ориентирането им в ситуацията и околната среда.