Научен екип успя да първи път да наблюдава основна характеристика на свръхтвърда материя и получи пряко доказателство за съществуването на това екстремно нейно състояние, което съчетава твърдост и флуидност, съобщи АФП.
В ежедневието познаваме материята в четири агрегатни състояния - твърдо, течно, газообразно и плазма. Учените обаче отдавна се интересуват от т.нар. "екзотични" състояния на материята, които се образуват при температура, близка до абсолютната нула (минус 273,15 градуса по Целзий) и много висока енергия или екстремна гравитация и плътност, като в черните дупки.
При тези условия материята има физични свойства или поведение, които са много различни от тези, наблюдавани в конвенционалните състояния. Нормалните флуиди (течности и газове) имат по-голямо или по-малко съпротивление при движение, известно като вискозитет - например маслото е по-вискозно от водата.
Нейният екип успява да създаде и наблюдава такива вихри в лаборатория, което е особено трудно постижение, предава БТА.
През 2021 г. същият екип успя да създаде трайна свръхтвърда материя чрез охлаждане на определени атоми и молекули до много ниски температури. След това специалистите е трябвало да намерят начин да раздвижат свръхтвърдата материя, без да разрушат крехкото ѝ състояние. Изследователите използват магнитни полета, за да я завъртят внимателно. В резултат на това се образуват количествено определени вихри.