Често се смята, че щом една любов започва в офиса, тя може да бъде пазена в тайна – но рано или късно истината излиза наяве. Ако работите в сплотен колектив, всяка „конспирация“ ще бъде бързо разкрита. Колегите ви с лекота разчитат всякакви косвени признаци, особено когато прекарвате много време заедно. Но клюките далеч не са най-лошото, което може да ви сполети. Ето пет други фактора, за които е добре да помислите, преди да се впуснете в романс на работното място .
1. Клюки и интриги
Приемете, че ще станете най-обсъжданите личности в екипа и вероятно ще чуете доста нови „факти“ за себе си. Това е нормална реакция, която възниква вътре в групата – феноменът „развален телефон“ е неизбежен. Нито един романс на работното място не е успял да избегне подобен сценарий, така че едва ли ще сте изключение. Опитайте се да не реагирате прекалено остро и да се въоръжите с търпение.
2. Съсипан имидж
Тази точка важи с особена сила за връзките от типа „началник и подчинен“. Подобен сценарий често води до психологически феномен, който влияе негативно и на двамата партньори. Ако шефът завърти романс с по-нискостоящ служител, сегашната му позиция може да се окаже върхът в кариерата му – стига конкурентите да започнат да поставят под въпрос професионализма и решенията му.
От друга страна, на по-ниското ниво в йерархията може първоначално да получите желано повишение, защото по-високопоставеният партньор е склонен да „придърпа“ любимия човек нагоре. Но имайте предвид, че ако в един момент началникът се смени, новият ръководител може да ви погледне през критична призма – и тогава ситуацията ще се преобърне срещу вас.
3. Изолация от страна на колегите или бившия началник
Ако сте подчинен, внимателно претеглете плюсовете и минусите, преди да тръгнете по тънкия лед на служебната връзка. Винаги съществува риск романсът да приключи – а тогава може да се сблъскате с изолация от страна на колегите или да станете неудобен за бившия си партньор, който все още може да е ваш пряк ръководител. Това невинаги завършва добре: възможно е дори да се стигне до уволнение.
4. Спад в работната ефективност
Връзките, които се развиват на фона на работната среда, неминуемо отвличат вниманието от служебните задължения – особено ако заемат сериозна част от емоционалните ви ресурси. Да се пазите от изблици на чувства и да контролирате емоциите си в офиса не е лесно и рискът от грешки в работата е голям. Балансът между романтичните трепети и професионалните задачи може да се окаже истинско предизвикателство.
5. Връзка на показ
Пригответе се личният ви живот да стане достояние на целия колектив. От този момент нататък колегите ви ще усещат всяко колебание във връзката – кога се каратe, кога се сдобрявате. Всичко това ще се обсъжда с ентусиазъм и ще е съпроводено с чужди мнения и „диагнози“.
Строенето на стабилна връзка, когато сте под постоянно наблюдение, може да бъде стресиращо и да доведе до още по-чести конфликти. В много случаи единственият изход се оказва напускането на един от партньорите, което не всеки би приел с охота – особено ако до този момент работата му е допадала.