Бил Гейтс споделя, че ако беше дете в днешно време, вероятно щеше да бъде диагностициран с аутизъм. В интервю за The Wall Street Journal, публикувано в петък, 24 януари, преди премиерата на неговата автобиографична книга „Source Code“ на 4 февруари, 69-годишният съосновател на Microsoft разсъждава върху някои черти от своето детство, които според него днес биха се приели като признаци на аутизъм.
„Всички тези термини като синдром на Аспергер и аутистичен спектър са сравнително нови, нали? Някога аутизмът имаше доста тясна дефиниция, която беше ясно разпознаваема,“ споделя Гейтс.
„Но тази идея, че ако си бавен в социализацията... Знаете ли, имам навик да се поклащам, което дразни хората, но това също е често срещано поведение за самоувереност. Тогава си дадох сметка, че има известна прилика,“ добавя той.
Според организацията Autism Speaks, аутизмът или разстройството от аутистичния спектър (ASD) обхваща широк спектър от състояния, характеризиращи се с предизвикателства в социалните умения, повтарящо се поведение, както и вербална и невербална комуникация. Синдромът на Аспергер е термин, който по-рано е използван за определяне на състояние в рамките на аутистичния спектър.
В своите мемоари „Source Code“, Гейтс разглежда различни аспекти от детството си, включително убеждението си, че би бил диагностициран с аутизъм, отбелязва The Wall Street Journal.
Съоснователят на Microsoft и бивш изпълнителен директор споделя пред изданието, че сега гледа на тези черти като на нещо, което му е помогнало да постигне успехите си.
„Обръщайки се назад, осъзнавам, че поведението ми не беше стандартно, но дълбоката концентрация, която насочих към математиката, науката и програмирането, се превърна в моя сила,“ казва Гейтс, предава People.
На въпрос дали родителите му, Бил старши и Мери Максуел, са се притеснявали за него в детството му, той разкрива как са му помогнали да развие своите специфични способности.
„Притесняваха се дали ще се впиша,“ споделя Гейтс. „Те направиха две важни неща – изпратиха ме при терапевт, който ми помогна да разбера как да насочвам енергията си, и ме записаха в страхотно училище. Тези решения бяха изключително полезни за мен.“