Отидете към основна версия

14 087 16

Нощните вълци - дебеловратата свита на Путин

  • нощните вълци-
  • дебеловрата-
  • свита-
  • путин-
  • александър залдостанов-
  • нощни вълци
Владимир Путин и Александър Залдостанов
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"Към Берлин!" - всеки руснак познава този надпис. По време на Втората световна война той е изписан на съветските танкове, които напредват към Берлин. Под същото мото на 25 април от Москва към Берлин потеглиха рокери от руския мотоклуб "Нощни вълци". С кроса си през половин Европа те искат да напомнят за победата над нацистка Германия преди 70 години.

На връх 9 май мъжете и жените с кожени якета искат да преминат през Берлин с развети руски знамена. Последната им спирка е мемориалът на съветските войници в парка Трептов. На същия ден в Москва ще се проведе огромен военен парад.

При това планът на руските рокери беше на път да се провали. Първо Полша, а след това и Германия анулираха визите на няколко руски рокери. Министерствата на външните и вътрешните работи на Германия излязоха с декларация, в която се обявиха срещу "всякакъв вид инструментализиране на безмерните страдания на жертвите и съпротивата срещу нацисткото господство". Няколко рокери от "Нощните вълци" бяха върнати на летището в Берлин, но една малка група успя да премине в неделя австрийско-германската граница. Очаква се, че до 9 май към тази група ще се присъединят още руски рокери. Александър Залдостанов, с прякор "Хирургът", няма да е сред тях. 52-годишният шеф на мотоклуба не получи виза. При това върховният "Нощен вълк" е тясно свързан с Берлин.

Връзката Берлин-Москва

Руските мотористи само външно приличат на западните си колеги. Те се изживяват като "руски патриоти" и предани помощници на Кремъл. Но това не винаги е било така. "Нощните вълци", както сами твърдят, са най-големият мотоциклетен клуб в Русия. Тяхната история започва в края на 1980-те години, малко преди разпадането на Съветския съюз, а ключова роля играе именно Александър Залдостанов.

След като завършва медицина, 24-годишният син на лекари от украинската провинция се жени за германка и заминава да живее в Западен Берлин. Там се запознава с членове на рокерския клуб "Hells Angels", по чийто образец през 1989 година създава руския клуб "Нощни вълци". В началото руските рокери са известни най-вече с това, че по цяла нощ бръмчат с моторите си из Москва, участват в побоища, а по време на рок-концерти "работят" като неофициални охранители.

След разпадането на Съветския съюз Залдостанов изгражда цяла мрежа от клубове и вече има представителства във всички бивши съветски републики. В средата на 1990-те години "Нощните вълци" навлизат и в шоу-бизнеса: организират големи мотоциклетни походи, които са съпроводени от рок-концерти и други сценични прояви. Имат си дори собствена театрална група. Постепенно в представленията, организирани от "Нощните вълци", започва да се налага силно патриотичен и антизападен тон. Рокерите се надпреварват да възхваляват съветската победа над нацистка Германия и, естествено, Сталин в ролята му на съветски лидер по време на войната.

"Винаги ще браня Путин!"

От 2009 година насам основното шоу на "Нощните вълци" се провежда винаги в Севастопол на украинския полуостров Крим, където е разположен руският черноморски флот. През 2010 години в мероприятието участва и Владимир Путин, който по това време е премиер. "Благодаря за поканата, братя!", каза тогава Путин при пристигането си, а множеството изпадна във възторг. През 2012 година Путин отново участва в кримското шоу на Залдостанов, а година по-късно "върховният вълк" е удостоен лично от Владимир Владимирович с почетен орден за "патриотична дейност сред младежта". "Ценя високо Владимир Путин. Той е президент, от когото страната ни отдавна имаше нужда", заяви наскоро Александър Залдостанов в интервю за "New Times". И добави, че щял да стори всичко, което е по силите му, за да брани Путин и да удължи максимално управлението му.

Кримската мисия на "Нощните вълци"

"Нощните вълци" очевидно са изиграли важна роля и при анексията на Крим. В документален филм на руската телевизия, излъчен в началото на март, няколко членове на клуба се хвалят, че били предотвратили война между Русия и Украйна. На 5 март 2014 година членове на украинското подразделение на "Нощните вълци" отвличат главнокомандващия на украинската армия Михаило Ковал. Рокерите твърдят, че Ковал носел в куфара си заповед за стрелба от Киев, която трябвало да бъде предадена на едно украинско гранично подразделение. "Нощните вълци" откарват Ковал в Симферопол, а няколко часа по-късно го освобождават.

В дните и седмиците около анексирането на Крим "Нощните вълци" действат като специална част на руските сили за сигурност, които по това време са също на полуострова. И докато САЩ и Канада наложиха санкции срещу "Нощните вълци", в Русия ги възхваляват като истински герои. Някои от членовете на клуба дори бяха наградени заради кримската им мисия. След анексията на полуострова шефът на клуба Александър Залдостанов се появи на Червения площад, откъде заяви, че смята цяла Украйна за част от руския свят и че Западът нямал работа там.

С юмруци (и не само) срещу опозицията

Междувременно някои от "Нощните вълци" воюват в Източна Украйна на страната на проруските сепаратисти. Шефът им Залдостанов има друга задача: през януари тази година той основа движението "Антимайдан", а главната цел на дебеловратите и мускулести мъже е да предотвратят в Русия въстание по подобие на това в Украйна. "Страхът е единственото нещо, което може да ги накара да се откажат от плановете си", казва Залдостанов в едно интервю, визирайки противниците на Путин. А говорейки за страх, той има предвид страха от смъртта. Някои други членове на движението "Антимайдан" са още по-директни. Те казват, че са готови да тръгнат срещу опозицията не само с юмруци, а и с оръжие.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини