Отидете към основна версия

5 829 6

Политиката на интеграция трябва да започва с българското население

  • бежанци-
  • гореща точка-
  • интеграция-
  • българското население

Всяка инвестиция за повишаването на социалната сплотеност на българското общество едновременно е и инвестиция в противодействието на рисковете от миграционната вълна

Снимка: АП/БТА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коментар на политолога Антоний Гълъбов пред Факти.бг

Още преди 10 години се опитвах да прогнозирам това, което се случва в момента, тъй като то беше видимо. Беше ясно, че България, като външна граница на европейското пространство, ще трябва да изработи една много сериозна национална политика по миграция. Това не се случи, за съжаление.

Още тогава много ясно се виждаше, че има сериозни рискове, свързани с групирането и образуването на нови общности, които ще бъдат доста затворени в рамките на различна културна среда. Това е постоянен проблем. Българското общество в момента има много ниско равнище на солидарност и много ниско равнище на социална сплотеност. Оттам идват сериозните рискове свързани с миграцията.

Политиците трябва да се съберат и да стигнат до консенсус по отношение на цялостната политика за интеграция.

И винаги трябва да се започва с българското население.

Всяка инвестиция за повишаването на социалната сплотеност на българското общество едновременно е и инвестиция в противодействието на рисковете от миграционната вълна.

Въпросът не е само на доходи. Въпросът е за тази цялостна политика за интеграция. За по-ефективна интеграция, насочена не само към мигрантите, но и към местните общности.

По отношение на т.нар. „горещи точки“ Гълъбов посочи:

Изграждането на подобен пункт не би могло да бъде въпрос нито единствено и само на национално решение, нито само на европейска политика. Това би трябвало да бъде въпрос на много сериозно постигане на съгласие между страните-членки и отделните страни, особено когато става дума за страна като България, която е външната линия, поемаща миграционния натиск. Аз смятам, че по-нормално би било подобен център да бъде в Гърция. Въпросът е в това, как ще функционира той и как ще сработи с националните институции. Очевидно е че засега няма официално становище и решение. Струва ми се, че разнопосочността на коментарите показва, че няма съгласие по общата рамка.

Не трябва да забравяме, че

само на територията на Турция има над 2 милиона и 200 хиляди души.

Очевидно самата турска държава издържа все по-трудно на този натиск, като се има предвид и писмото на турския премиер Давутоглу.

Според Антоний Гълъбов, поне

засега България стои добре в тази ситуация,

като спазва ангажиментите си, свързани с регистрация на бежанци и мигранти. Големият въпрос е в това че състоянието на самото българско общество е такова, че имаме много нисък капацитет за интеграция. В това отношение не мигрантите и бежанците са проблема. Ние самите трудно постигаме съгласие помежду си. Това увеличава рисковете с подобен миграционен поток.

Особено ако части от него започнат да се установяват трайно в България.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини