Отидете към основна версия

8 783 9

Игра с огъня

  • игра с огъня-
  • русия-
  • сащ-
  • джон форстър дълес-
  • brinkmanship

Наблюдаваме първата глава от представлението “brinkmanship“

Снимка: БТА/ AP, Wikipedia
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Редакционен коментар на вестник „Ди Пресе“

Джон Форстър Дълес, американски външен министър и войник от Студената война, формулира за първи път стратегията „brinkmanship“ - изкуството на водене на рискована политика на ръба на войната, до крайния предел на сигурността.

Тази рискована политика се състои в това да се стигне до края без фактически да се стига до война. Просто казано „изкуството на водене на рискована политика на ръба на войната“ е готовността да се повиши риска, за да принудиш противника да отстъпи.

60 години по-късно наблюдаваме първата глава от представлението “brinkmanship“, пише в редакционен коментар австрийският вестник „Ди Пресе“. Сцената е небето над Балтийско море. Там зачестиха инцидентите. В петък един руски изтребител се доближи на по-малко от 10 метра до американски разузнавателен самолет. Пентагонът нарече маневрата непрофесионална.

Руски представител отвърна: „Защо САЩ летят тук? Искат да ни изпробват готовността ли“. Почти не може да се смекчи конфликта - Русия се чувства обкръжена, а източният фланг на НАТО усеща заплаха от Русия. Ако никой не отстъпи, се увеличава готовността за действие по принципа на „brinkmanship“.

Кой ли ще намигне пръв? А какво ще стане ако никой не „намигне“ и двете ядрени сили без да искат се сблъскат над Балтийско море?

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини