Мехмед Юмер пред ФАКТИ: Голямото ДПС вече го няма, вече е в историята

30 Май, 2025 09:03 3 928 37

  • мехмед-
  • юмер-
  • дпс-
  • джевджет-
  • чакъров-
  • делян-
  • пеевски-
  • доган-
  • ахед

Опцията за нова формация е неизбежна пред крилото на Доган, казва журналистът

Мехмед Юмер пред ФАКТИ: Голямото ДПС вече го няма, вече е в историята - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Върна ли се Джевдет Чакъров в ДПС, в мястото, в което трябва. Това чухме да казва Делян Пеевски, след като вече е ясно, че марката „ДПС“ остава на страната на ДПС – Ново начало. Защо Ахмед Доган не говори… Пред ФАКТИ темата коментира журналистът Мехмед Юмер.

- Г-н Юмер, ясно ли е вече кой притежава ДПС след последните събития, на които станахме свидетели?
- Вече, да. Движението за права и свободи – автентичното ДПС, в онзи вид, в който го познавахме, е в историята. Голямото ДПС вече го няма, вече е в историята.

- Какво имаме днес?
- След като тръгна този голям процес на противопоставяне – няма да цитирам общоизвестни факти от последната година, на всички беше ясно, че започна един процес на разцепление в партията. Това не приличаше на по-ранните отлюпствания от ДПС. Предишните бяха клонинги - точно в този смисъл, в този параграф се побираха. Сега имахме и имаме нов вид разделение, защото лидерът, с който се олицетворяваше и отъждествяваше с партията - говорим за Ахмед Доган, който се смята и за основоположник на ДПС, за голямото ДПС, го няма. Има вече Движение за права и свободи - Ново начало. Имаме всички основания да твърдим, че голямото ДПС е в историята. И това е така точно заради факта, че лидерът и партията останаха в две различни крила. Сега с това ръкостискане на господин Чакъров с господин Пеевски, в качеството му на един от съпредседателите на ДПС, нещата приключиха. Но нека не забравяме, че двамата бяха предложени от Доган… Нали така. Сега, отивайки Чакъров при Пеевски, вече има само едно ДПС. ДПС – Ново начало е най-голямата отломка, защото другата, която остана на символно ниво при Ахмед Доган, е по-малката отломка. Ако мога така да се изразя. С обединението на двамата съпредседатели, с оттеглянето на жалбата за оспорването в съда, Делян Пеевски се очерта като единствения председател на ДПС. Вече с абревиатурата „Ново начало“.

- Как гледате на това действие на Джевдет Чакъров – негово лично решение или има нещо, което остава скрито и не е обяснено…
- В последните дни в медиите доста неща се изписаха и коментираха около сина на г-н Чакъров. Но аз бих подчертал, че коментарът ми се базира на познаването на партията през очите на хората, защото познавам емоцията ДПС през годините, защото аз съм бил свидетел на всички тези настроения от възникването на ДПС до днешна дата. Не се чувствам сигурен да кажа поради каква причина Чакъров направи този завой. Факт е, че имаме действие и някакъв резултат, който шокира много силно и самото доганистко крило.

- Защо не го виждаме Ахмед Доган. Защо не е активен, защо не излиза пред публиката, защо не говори…
- Ето това е много ключов въпрос, който и аз задавам. Аз също поставям този въпрос. Ахмед Доган трябва да говори, да каже своето мнение по темата. Иначе ние свикнахме с развиването на неговите философски тези, но този път наистина ситуацията при него е много спешна.

- А той не взима думата…
- Ще видим. Интересно е и друго. Дали това действие на Джевдет Чакъров става със знанието на Ахмед Доган, или не. Всички тези въпроси се хвърлиха в публичното пространство за отношенията между господин Чакъров и господин Доган. Въобще всичко, което остава висящо във въздуха, ни кара само да гадаем защо мълчи Ахмед Доган.

- А дали през годините и ние някак не свикнахме с неговото мълчание?
- Свикнахме с епистоларния му начин на общуване, но дали това сега работи? Може би той така е свикнал през годините от позицията на почетен председател, но на този етап виждаме как неговото крило - особено младежкото крило, настоява той да се върне като оперативен лидер. Аз не мисля, че той може да го направи. Оттук нататък – защото съм го казвал, че през последната година решенията на Ахмед Доган не са в крак с времето, ще видим какво ще прави. Ако преди – говоря в началото, в силния период на ДПС, бяхме свикнали да коментираме политиката на Ахмед Доган като лидер, който предвижда няколко хода напред, то сега… Той просто изостава от своето време, защото виждаме, че това не са много своевременни реакции от негова страна. Например, с предложението за изключване на господин Пеевски от партията. Явно Доган е взел недалновидно решение и сега виждаме как всичко се разви в негов ущърб.

- Да разбираме ли, че Ахмед Доган е надигран…
- Или сам се е надценил.

- Колко е разумна и колко ще бъде ефективна опцията, която се коментира, че хората около Доган ще направят нова партия. Тя какъв успех би имала, ако той продължава да мълчи. Само ореолът на Доган стига ли?
- Опцията за нова формация е неизбежна пред крилото на Доган. Но тук идва въпросът с какви политически фигури ще направят новата партия… Ако заложат пак на „стари муцуни“ в политиката, така да се каже, хора, които са с изхабен образ, няма да имат успех. Затова те започнаха да играят на някаква етнонационална струна с тази декларация, прочетена от ДПС-ДПС, в която се говори пак за възпоменателните митинги. Целта е ясна, че искат да втвърдят и да консолидират своя електорат. Но те карат хората да си спомнят неща, които и самите хора дори вече не искат да си спомнят. Хората искат времето да е излекувало тези стари рани. Някак късането на коричката на стари рани не е най-доброто предложение днес. Показва и също, че в идеологически аспект хората около Доган някак вече не са адекватни на времето си, посланията им издишат.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 9 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 надарена кака

    8 3 Отговор
    Дреме ми на коприненитепрашки!

    Коментиран от #5

  • 3 Пеевски е Gangster

    18 2 Отговор
    Е това е първата добра новина днес

    Коментиран от #22

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Радев е Национален Изменник

    11 12 Отговор
    Добро утро
  • 8 ДАЙ ПАРИ И САЛКЪМИ

    19 1 Отговор
    Там всички трябва да отговарят. ОПГ на етническа основа.
  • 9 Да пием

    9 1 Отговор
    ☕️ Кафенце

    Коментиран от #13

  • 10 аман от помачорски неволи

    15 1 Отговор
    почисване, пречистване, проклятие за България
  • 11 мечовия

    4 11 Отговор
    дпс ново налачо е афтентичното депесе ахмед доган опитва да уткрадне от дидо пеевски депесе отсамото начало досега а пеевски е човек които се грижи за хората задова всичко го мразат
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Ах Ох

    8 1 Отговор

    До коментар #9 от "Да пием":

    Мазно ли е, ахахахахахаааа 🤣

    Коментиран от #27

  • 14 Ориент експрес

    4 3 Отговор
    Пехливана при Султана за Курбан байрама
  • 15 Гост

    4 2 Отговор
    Структурата може и да я няма, но съставните й части/членове са тук. Просто се пръснаха, за да не можеш да ги различиш кой кой е.
  • 16 Ако тоя е турчин аз съм ескимос

    11 3 Отговор
    Бяла кожа, светли очи и коса, славянски черти - еничарин славянин

    Коментиран от #23

  • 17 1111

    3 2 Отговор
    Нама голямо и малко ДПС, то винаги е било едно и също!
  • 18 лют пипер

    8 2 Отговор
    Може и да не е турчин,но има българин начело на турска партия-Шиши.
  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Гост

    10 1 Отговор
    Ама далаверите, схемите и кражбите на членовете му остават завинаги...
  • 22 Ъхъъъъ

    7 2 Отговор

    До коментар #3 от "Пеевски е Gangster":

    Ако го нямаше ДПС тоя щеше да се казва Мишо Юриев
  • 23 Ъхъъъъ

    2 2 Отговор

    До коментар #16 от "Ако тоя е турчин аз съм ескимос":

    А ти с какви черти си?
    Славянски или български.
    Или просто си мерез?

    Коментиран от #24

  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Ре, зак

    6 2 Отговор
    бегай в Анадола да видиш какъв не съм
  • 26 Мехмет Юмер е българинът

    6 2 Отговор
    Мишо Юриев
  • 27 Мазно турско кафе

    1 1 Отговор

    До коментар #13 от "Ах Ох":

    Е много ясно че е мазно ☕️
  • 28 Журнал

    2 0 Отговор
    Тоя не беше ли лаладжията в Бг на ОПГ на Фетулах Гюлен?
  • 29 Загор Айвалийски

    7 1 Отговор
    Мехмеде, нищо ново не казваш. Защо не говори Доган? Преди години му казваха каква да говори, ти си журналист - знеш, че Доган никога не е изпровизирал. Тогава правеше фатални грешки. Сега не му казват какво да говори и той мълчи, за да не сбърка.

    Коментиран от #33

  • 30 ШШОГУН

    7 2 Отговор
    АХМЕД ДОГАН НЕ Е ТУРЧИН - АХМЕД ДОГАН Е ТАТАРИН !!!

    Коментиран от #37

  • 31 Истината

    4 1 Отговор
    Отдавна се знаеше че само българите в дпс може да го занулят.
  • 32 КОЙ

    3 2 Отговор
    мемед да си ходи в анадола
  • 33 Българските турци

    5 3 Отговор

    До коментар #29 от "Загор Айвалийски":

    Всички в България и извън България знаят , че ДПС беше и продължава да е онази "аварийна политическа сглобка" скалъпена по времето на злощастната катастрофа на НРБ от българските специални служби (ДС , ВКР и прочие) в подземните етажи на управлението за безопасност и охрана(УБО) на булевард Черни връх точно между Лозенец и Хладилника !...Този ФЕТОДЖИЯ шикалкави и се мъчи да превърне агентите и доносниците от кадража на тази фалшива етническа партия в "герои дисиденти" от прословутия "Възродителен процес" !..😊 Те от 35 години насам са на сцената и сеят розова димна завеса и баламосват малцинствата и българите !..- . Вече им изтече срокът за годност !...Така става с всички марионетки , агенти и доносници !.. Сега идва ново поколение ... по свежо , по "укумуш" , по обиграно и по лицемерно ... диктувано и направлявано от асолютно същата софийска локация подкрепяни от паралелната им улица Козяк на югоизточното крило на Южен парк ! ... Вече техен ред е да "зобят"и приспиват малцинствата с просото на европейската илюзия за Демокрация и да ги плашат с "Дамоклевият меч" на нов възродителен процес !...😊
  • 34 Алексбг

    2 1 Отговор
    За догановото ДПС ,може да се каже,на шега една турска закачка която е вярна в случая
    Gidti pikai ,giаl mehdi.Тоест.."отиде да покае ,но не се върна".Така е със всичко...Има край за всичко. Дори такива верни ДС служители,като Ахмед Доган ,им изтича мандата,един ден.Сменят ги...престават да са необходими и се превръщат във...фигуранти. Също като едно време ,всесилната БКП -БСП..! Бяха доминиращи,викаха "единство". .единство..но се позпаднаха и хората видимо ги изоставиха.Мина им времето,"изтриха"се като действаща структура и залязаха.Същото става и с ДПС на Доган.Изостовиха ги, защото не им вярват. Доган ще остане,както се казва ,само с група приятели и съседите от етажа,където живее.

    Коментиран от #35

  • 35 Стършел

    1 1 Отговор

    До коментар #34 от "Алексбг":

    Абе някои си отиват, ама родата им много голяма, чоджум!
  • 36 Орт

    1 1 Отговор
    Ахмед Доган ликвидатора на ДПС
  • 37 коко

    2 0 Отговор

    До коментар #30 от "ШШОГУН":

    Тататароц@ганин е по точното определение