Пет митничари от Лесово, обвинени за организирана престъпна група за получаване на подкупи на митническия пункт, бяха върнати миналия петък на работа на Митнически пункт „Лесово”. Върнати са им митническите печати и са поставени не къде да е, а забележете, на трасе „внос” на Бургаската митница.
Абсурдът е пълен, няма такава държава.
На 02.11.2014 г. при шумна акция на ГКПП „Лесово” бяха проснати 32 митничари от ДАНС и спецслужбите. Петима от тях се сдобиха с обвинения от Апелативния специализиран наказателен съд, който им наложи мярка за неотклонение „Задържане под стража“. Това са Димитър Колев, началник на митническия пункт и ръководител на групата, на Георги Банев (началник смяна), Чавдар Дюлгеров (началник смяна), Димитър Шопов (зам.-началник смяна), Юрий Кузнецов(инспектор), Илия Илиев (зам.-началник смяна).
На Илия Илиев бе наложена „Парична гаранция“ от 5000 лева, а на Йоланта Канчелян-Бозукова – „Парична гаранция“ от 1000 лв.
Тогава съдът прие, че има опасност да извършат друго престъпление и да влияят върху свидетели.
Тогава според заместник – главния прокурор Борислав Сарафов операцията е започнала след дълга подготовка, наблюдавани са били три митнически смени. Акцията е задействана в момент, в който един началник на една от четирите смени Георги Ванев предавал на началника на митничарския пункт Димитър Колев плик с пари, в който имало 10 000 лева. След това последваха претърсвания в домовете на митничарите. Установено е, че в дома на Димитър Колев са открити 82 000 лева, в този на Димитър Шопов са открити 43 000 долара. Общо откритите средства са 220 000 лева.
Акцията е започнала по сигнал на шофьори на тирове от Украйна, Румъния, Турция, България, които твърдели, че митничарите са си искали парите за почерпка или да не бъдат създавани на шофьорите административни пречки.
Една митническа смяна е събирала по около 50 000 - 80 000 лева месечно. За сега няма данни да се е отчитала по нагоре. Обикновено са давани дребни суми в различни валути, а камионите плащали по 100 - 200 долара. От прокуратурата очертаха и схемата: служителите вземат пари от преминаващите шофьори, после сумите се дават на началника на смяната, който ги съхранява. В края на месеца се отчитат "по вертикала" и се разпределят.
Всички тези герои тогава не са уволнени, а отстранени временно по Закона за държавния служител. На 20 май тази година в бр. 38 на Държавен вестник на стр. 11 бе публикувано решение № 5 на Конституционния съд от 12 май тази година по Конституционно дело № 2, в което се обявява за противоконституционен чл. 100, ал. 2 от Закона за държавния служител. Той гласеше: Чл. 100. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2003 г.) Държавният служител може да бъде временно отстранен от работа от органа по назначаването, когато: ал 2 срещу него е образувано дисциплинарно дело. След премахването му няма пречка митничарите да бъдат върнати на работа, макар и срещу тях да тече дело.
По същия казус е върнат на работа и Георги Господинов от Митница – Свиленград, също обвинен за участие в организирана група, както и небезизвестният бивш шеф на Митница – Свиленград Тодор Караиванов, така наречения Тошко – Пая, който бе заловен с белязани пари.
Много шум за нищо, хиляди средства по дяволите, борим корупцията, но как, като удобните се връщат на „бял кон”, за да заметат следите, да слушкат и да папкат и свършат удобна работа за властимащите. Още повече, че аршинът не е един и същ за всички.
През 2014 година акцията тече близо 20 часа, опашките от ТИР-ове бяха километрични, сред камионите имаше и с опасни товари, но затрудненията за гражданите като, че ли бяха най-малката беда. За самата показна акция са потрошени хиляди левове. Да речем, че това е малката беда. По-големият въпрос е връщайки се на работа въпросните митничари какви следи ще заметат за миналото си? Борим корупцията, но как обвинените в корупция се връщат и започват послушно да изпълняват поставените им задачи. Още тогава се установиха, че едни пари са стигали от Лесово до Бургас. Къде обаче в София са се доставяли рушветите така и не стана ясно, т.е. операцията бе спряна на първото и стъпало, а сега става ясно, че е била безмислена.
Още тогава бе ясно, че тогавашният началник на пункт „Лесово” Димитър Колев е назначен лично от покойния вече бивш шеф на митниците Ваньо Танов, а няколко от останалите служители на „Лесово”, закопчани при акцията на ДАНС, са били повишавани. През 2010 г. Колев бил задържан заради канал за парфюми, но не последвало уволнение.
Именно по времето на Танов част от арестуваните на „Лесово” бяха станали началници. Издържали са тестове за лоялност, които наистина за удобните служители, явно и за сегашната шефка на Митниците Розалина Димитрова. И за непредубедените е ясна схемата със събирането на такса „спокойствие”, че не остава в джобовете само на редовия митнически служител, иначе защо се говори за организирани престъпни групи, които уж разбиват, после ги връщат и никога не стигат до „главата на рибата”, откъдето тя се вмирисва.
И не само двоен е аршинът на Митниците за едни и същи дела – едни са уволнявани, други са временно отстранявани, а трети съкращавани. Тези, които са съкратени и неудобни понякога водят дела и с години. Както и да го погледнеш държавата все губи, но някои джобове растат...
Към Агенция „Митници” не се обърнахме за отговор, тъй като явно няма смисъл. Преди близо два месеца Факти.бг изпрати въпроси за резултатите от приходите и контрабандата, но отговор не бе даден със смешни обяснения. Отговорът на въпроса защо са върнати въпросните митничари със сигурност ще бъде– „виновен е Конституционния съд”. Но явно не само...