„Дами и господа, официално се кандидатирам за президент на Съединените американски щати!“. Така започна одисеята на Доналд Тръмп в политиката. В политиката, в който има малко шоу. Или в шоуто, което е с щипка политика.
Първоначалните реакции в Щатите, а и в световен мащаб, бяха на изненада, насмешка, но най-вече – на подценяване. Ако преди няколко месеца бизнесменът не бе взиман насериозно, но никой вече не прави тази грешка. Последните сондажи ясно посочват, че няма изявен фаворит – близо месец преди изборите.
На какво се дължи този успех? Настоящият вицепрезидент Джо Байдън заяви, че в историята на изборите не е имало друг кандидат, който да „знае толкова малко“ за света. И докато неговите думи са очаквана подкрепа към Хилъри Клинтън, то в тях има и истина.
Голяма част от изказванията и туитовете на Доналд Тръмп са всичко друго, но не и дипломатични. Липсата на политически опит е ясно изразена. Това, обаче, никак не притеснява републиканеца. В своята книга „Изкуството на сделката“ бизнесменът пише, че лошата реклама понякога е по-добра от липсата на такава. Това е и целта му – колкото може по-често името му да се появява в медиите. Планът му работи по брилянтен начин.
Слоганът на кампанията му - „Да направим Америка велика отново“, и обещанията за създаване на нови работни места и увеличаване на доходите, са печеливша политическа стратегия. Думите отекват в ушите на гласоподавателите. Те са отражение не на разума и аргументацията, а на чувствата и желанията на гласоподавателя. Тръмп се заиграва с мечтите на американеца за „велика Америка – отново“.
Неговият основен конкурент за президентското кресло – Хилъри Клинтън – е всичко друго, но не и брилянтна номинация от страна на демократите. Тя има далеч по-богат политически опит от противника си, но в нейно лице голямата част от американците не виждат силния лидер, който да управлява страната през следващите години.
Тук е и разминаването между разум и чувства. Единият кандидат обещава величие и сила – включително лесна рецепта за победа над „Ислямска държава“ - които не посочва по какъв начин ще постигне. Другият кандидат е дипломатичен, премерен в думите си, но на моменти с липса на достатъчно харизма.
Доналд Тръмп се възползва успешно и от икономическите притеснения на американците, а политиката „анти“ събира популярност. Грешната стъпка на Хилъри Клинтън с електронната кореспонденция ще бъде използвана до последния ден на кампанията от страната на републиканците. Здравето й също е основна тема в лагера на опонентите.
И докато биват разменяни взаимни обвинения за финансови измами (не бе подмината и фондацията на Клинтън), обсъжда се здравето на кандидатите, техният личен живот, политиката е някак си встрани.
Рецептата за успешна политическа кандидатура бе изпипана до последния детайл от Доналд Тръмп. Ще бъде ли вкусна вечерята на американците? Предстои да разберем.