ФАКТИ стартира поредица от материали с призив към Йорданка Фандъкова да осмисли добре евентуалната си кандидатура за трети мандат като кмет на София. По всичко личи, че веднъж захапан, кокалът няма да бъде пуснат лесно и Фандъкова ще участва във вота и този път. И макар да са малки шансовете за обрат, смятаме, че тази София, която Фандъкова оставя и това, което (не) се случва в града през последните месеци са достатъчно сериозна причина тя да няма достатъчно аргументи да поиска подкрепата на столичани през октомври. И в крайна сметка да се откаже от кандидатурата си. Днешната тема, по която ще анализираме управлението на Йорданка Фандъкова може да се нарече "цялостно творчество".
През тази година София чества 140-годишнина откакто е столица на България. Юбилеят се почете, като градът на практика бе оставен на самотек и заприлича повече на учебна площадка. София продължава да е непрактичен, неразвиващ се и муден град в управленско отношение.
През 2019-а в София много неща не се случиха. Повечето от начертаните планове в началото на годината и това вече е традиция. Очевидно отдадена на грандиозното си няколкомесечно премисляне дали да се кандидатира за нов мандат, Йорданка Фандъкова, както и подопечните ѝ, вместо да блеснат накрая, тотално разочароваха. Защото да преасфалтираш няколко булеварда е нещо, което дори не трябва да е кой знае каква новина за столица на държава от ЕС в 21-и век. Новина обаче е ремонтът на централната градска част, зона 2, обхващаща ул. "Граф Игнатиев", пл. Славейков, пл. Гарибалди. Ремонтът се превърна в цяла сага, а в крайна сметка резултатът е плачевен. Дори в България, в далеч по-малки населени места, има много по-изпипани централни части, на които столицата да завиди. Центърът на София остана едно сиво, захабено и демоде място. По нищо неприличащо на участък след основен ремонт. В детайли няма да навлизаме, цялостното впечатление е категорично. Очевидно обаче в Столична община никой не се трогна. Дотолкова, че нещата вече приличат на подигравка. Припомняме - на 12 март Йорданка Фандъкова заяви пред журналисти, че печално известните трамвайни ограничители, познати като "перки на акула" ще бъдат премахнати. Днес, 21 август, над 5 месеца по-късно, те все още не са докоснати, при все, че отстраняването им е елементарно. Нещо повече - продължават да стават причина за инциденти, а хората вече взимат нещата в свои ръце, премествайки ги, какъвто случай имаше вчера. Изобщо това, което управлението на ГЕРБ, устойчиво постига в цялата страна, е на всякакви нива да подтиква хората да осъзнават, че властта е единствено и само в техните ръце и трябва да се мобилизират и да се оправят сами.
А в София и другите централни части са трагични. Ларгото се надига, около НДК ремонтът също е некачествен. Трябва да припомним и ремонтите на "Дондуков", "Цариградско шосе".
Тук е моментът да кажем, че Фандъкова през 10-те години, в които управлява София, така и не успя да организира качествен екип около себе си, а какво остава за управлението на милионен град. Неведнъж имаше проблеми със зам.-кмета по транспорта, първо Любомир Христов, след това Евгени Крусев, които се оказаха с уклон към интересно третиране на обществените поръчки. Та се наложи един зам.-кмет да съвместява няколко ресора.
Освен, че е грозна, София стана и презастроена. Разбира се, за това вина има основно главния архитект на града. В случая Петър Диков, тъй като Здравко Здравков попадна общо взето на заварено положение. Но няма да е коректно да оневиним Йорданка Фандъкова, казвайки, че тя няма механизмите да овладее ситуацията. Просто очевидно няма капацитета да се справи. Показваме Ви снимки от престижен (на брокерски език) южен район, които е символни.
Такива места в града има много. И всички демонстрират как столичани водят некачествен живот. Задушен, сенчест, шумен, с липса на лично пространство и възможност за почивка. Което е сред основните човешки права. София на Фандъкова просто не е град на хората. Това е град на икономически интереси, хаос, липса на концепция, скорост, а всичко това води до липса на бъдеще.
Редица са на пръв поглед дребните неща, които показват цялостното отношение на кмета на ГЕРБ към града. Ще изброим само някои от тях - транспортните неуредици, включващи в себе си например нерешения въпрос с гратисчиите, безумните летни разписания, евтините табла по спирките, "умните" светофари, чиито ефект е неясен, новото трасе на тролей 7, част от което построено, а в последния момент станало неизползваемо, от друга страна липсата на обществени тоалетни, пилеенето на минералните води на града, безбройните некачествени ремонти - на улици, паркове, училища, трамвайни трасета, липсата на достатъчно велоалеи, наличието на квартали без детска градина или училище, превръщането на София в град на кривите настилки и колчетата, липсата на решение на проблема с паркирането, липсата на решение за комунистическите паметници. И т.н. до безкрай.
Зимата е нетолкова далеч, а не сме чули да се взимат някакви по-сериозни мерки за мръсния въздух, който сковава града. Пак ли ще се мисли в последния момент и какво трябва да се случи, за да се начертае някаква по-сериозна концепция? Всъщност какво да очакваме от кмет, който криеше резултатите от пробите на въздуха, защото нямал ПР-решение, което да обяви към този момент пред медиите... Е, все пак наскоро ни каза, че през юни сме дишали чист въздух. Каква утеха...
При всички тези провали е нелепо Фандъкова да ни замазва очите с някакви планове 2050 за София. София продължава да е град, от който, ако ви дойде на гости чужденец, няма какво да покажете. Йорданка Фандъкова управлява града така, сякаш прави всичко възможно, ако се яви на избори, да ги изгуби. И да сподели съдбата на Цецка Цачева. Освен ако в последния момент не се появи някоя по-достойна кандидатура в редиците на ГЕРБ. В случай, че ГЕРБ изобщо иска да спечели тези избори.