САЩ няма да дадат на никого сирийския петрол, пише руският вестник “Независимая газета“ в материал, представен без редакторска намеса.
Пентагонът потвърди намерението на президента на САЩ Доналд Тръмп да остави ограничен контингент в Източна Сирия, за да защити нефтените находища. Министърът на отбраната Марк Еспър каза, че става дума за прехвърлянето на допълнителни сухопътни механизирани сили в провинция Дейр ез-Зор. Вярно, ръководителят на министерството на отбраната обясни запазването на военния персонал с борбата с „Ислямска държава“.
„Нашата мисия в Сирия се поддържа със същата цел, с която беше започната – борбата с „Ислямска държава“. Ние ще предприемем мерки за предотвратяване на контрола на джихадистите над петролните ресурси“, каза Еспер. Той отказа да сподели подробностите на този план за защита на съоръженията, но наблюдателите предполагат, че около 500 военнослужещи може да останат в Сирия.
Повечето петролни находища са в ръцете на Сирийските демократични сили (СДС), многонационален съюз, който се бори срещу "Ислямска държава", базиран на кюрдски формации. На 26 октомври руското министерство на отбраната съобщи, че петролът, добит в тези райони, се продава под контрола на американските специални сили и западните частни военни компании . „Под закрилата на американските военни и служители на американските частни компании, камионите за гориво от петролните находища в Източна Сирия се контрабандират в други държави. В случай на нападение срещу подобни кервани, сили за специални операции и американската военна авиация незабавно биват ангажирани, за да ги защитят“, каза Игор Конашенков, официален говорител на руското Министерство на отбраната и добави, че приходите от продажбата на петрол отиват в американските разузнавателни агенции и частни военни компании. Оставяйки зад скобите заключенията, изискващи допълнително потвърждение къде отиват парите от петрола, трябва да се отбележи, че СДС също извършва контрабанда, но нерядко в нея участват търговци, близки до Дамаск.
Това, което наистина предизвиква големи въпроси, е законността да се държат петролните съоръжения под контрол на САЩ, които влязоха в Сирия благодарение на широкото тълкуване на резолюцията от 2001 г. относно използването на военна сила. В разговор с портала Axios Брет Макгърк, бивш специален пратеник на президента на САЩ в антитерористичната коалиция, призна, че Тръмп многократно е изразявал интерес към това, което може да се направи със сирийския петрол в лични разговори. Според Макгърк той е изучавал проблема с бившия държавен секретар Рекс Тилърсън, който е бил директор на енергийната компания Exxon Mobil и е имал съответния опит. Тогавашният шеф на Държавния департамент е посочил липсата на правна основа за експлоатацията на сирийското черно злато от американците и е добавил: "Това не работи с петрола." „Може да се намерят нови юристи (които ще се справят с проблема. -„ НГ “), но просто би било незаконно американската компания да отиде и да изземе и експлоатира тези ресурси,“ казва Макгърк, цитиран от Axios.
Самото обяснение с необходимостта от борба с „Ислямска държава“ не издържа. „Надяваме се да направим нещо, за да не допуснем руснаци и сирийци да влязат в района“, призна неназован служител на Пентагона в разговор с изданието Al-Monitor.
Решението на САЩ да поддържа контрол над сирийския петрол в Източна Сирия беше взето набързо - след жестока критика на Конгреса. Този опит за задържане на инструмента за влияние върху сирийските събития за пореден път показва, че е напълно невъзможно да се оптимизира военното присъствие в остър военен конфликт, където интересите на много регионални и глобални играчи се сблъскват. В случая със Сирия Тръмп следва пътя на предишните американски лидери - пътя на политическия прагматизъм.
Превод: Юлиян Марков, Фокус