Отидете към основна версия

11 982 100

Проф. Овчаров: Ако пуснем Македония в ЕС, вдругиден няма да можем да наречем историята си българска

  • проф. николай овчаров-
  • цар самуил-
  • ес-
  • северна македония

Приемайки техните позиции, ние трябва да признаем, че Самуил е македонски цар или както те го казват, че той е приел българската титулатура, но е бил македонец по душа и всъщност това е бил един начин да излъже света, казва археологът

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

„Поздравявам правителството за твърдостта му - ако пуснем Македония в ЕС и направим компромис, вдругиден няма да можем да наречем историята си българска“. Това каза проф. Николай Овчаров, пише "Фокус".

„Първо искам да поздравя правителството за своята твърдост, която всички се надявахме то да прояви вчера“, коментира още професорът. Археологът посочи, че досега сме гледали само македонската страна как ще бъде забавен процесът. „Не говорим за този момент какво би се случило с България и с българите, ако ние пропуснем и достигнем до някакъв неприемлив компромис или въобще ги признаем на базата на това, което те искат и доколкото става ясно, не са склонни да отстъпват.

За езика и за българската история. Какво бихме загубили ние българите от тази работа. Да приемем, че утре сме приели техните позиции и ги пускаме в ЕС, в такъв случай от вдругиден ние българите няма да може да наречем своята история българска история“, коментира още проф. Овчаров.

Проф. Овчаров даде и няколко примера. „Приемайки техните позиции, ние трябва да признаем, че Самуил е македонски цар или както те го казват, че той е приел българската титулатура, но е бил македонец по душа и всъщност това е бил един начин да излъже света, че неговата държава е българска, а всъщност тя си е македонска. Знам, че звучи налудничаво, но това е написано в техните учебници и научна литература. С това автоматично признаваме, че държавата от края на 10 и началото на 11 век българската държава е македонска държава“, коментира още археологът.

По думите му естествено след Самуил автоматично и неговите потомци Иван Владислав и Гаврил Радомир. „Независимо, че Иван Владислав нарича себе си „българин родом“. Ние трябва това да го зачеркнем и да кажем: „Не, това не е вярно. Битолският надпис е една пълна глупост“, коментира проф. Овчаров.

Той заяви, че малцина знаят, че един от най-големите български царе от 13 век Константин Асен Тих е роден в Скопие. „Той не е български цар, той е македонец, щом е роден в Скопие. Това означава, че той и неговата династия също е македонска“, заяви проф. Николай Овчаров.

„Продължаваме нататък във времето. Отиваме към новата история. Приемайки техните позиции, ние българите трябва да признаем, че възрожденци като Кирил Пейчинович, Кузман Шапкарев, Григор Пърличев, братя Миладинови - това са македонци. Независимо, че те са писали, че са българи, че те са писали на препостейши български език, че братя Миладинови са събирали български песни. Ние след компромиса ще трябва да приемем, че това не е така.

Продължаваме нататък и стигаме до най-новата история за Гоце Делчев, но не само за него. Той така или иначе тази комисия не стигна по-нататък. Ще говорим за Никола Вапцаров, ще говорим за Ванчо Михайлов. Трябва да признаем, че след като той е шеф на Македонската организация, че е македонец“, каза още проф. Овчаров.

Според него, ще трябва да признаем, че и ние говорим македонски език. „Всъщност Македония дава езика на България. Няма Плиска, няма Преслав. Имаме македонски език, който се създава и който реално погледнато е единственият език. Според писания, които се появяват в последните дни, звучи така, че ние българите сме приели езика от Македония. Следователно той трябва да бъде наричан македонски. Това ще ни бъде наложено и тези неща Македония като държава членка от ЕС ще говори от трибуната в Брюксел. Ние българите ще се чудим какво да правим“, каза още проф. Николай Овчаров.

По думите му накрая българите ще трябва да се оправдаваме дали езикът е български или македонски.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 61 гласа.

Свързани новини