Отидете към основна версия

2 662 16

Байдън ще използва Макрон срещу Меркел

  • джо байдън-
  • еманюел макрон-
  • ангела меркел-
  • франция-
  • сащ-
  • германия-
  • европа-
  • нато

Елисейският дворец е щастлив, че има по-предсказуем партньор в САЩ

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Френският президент Еманюел Макрон стана вторият лидер в Европа (след британския Борис Джонсън) и първият в ЕС, който успя да разговаря по телефона с новия президент на САЩ Джо Байдън. Както пише френският вестник L'Opinion, Макрон, който положи „клетва за вярност“ на новата администрация на САЩ, ще бъде използван от американците срещу германския канцлер Ангела Меркел, предаде агенция "Фокус".

Според изданието Байдън и Макрон представляват нов съюз на привърженици на многостранността. Елисейският дворец е щастлив, че има по-предсказуем партньор в САЩ. „Байдън, подобно на Макрон, вярва в идеала на многостранната система. Те трябва да постигнат разбирателство по въпроси като икономическото възстановяване след пандемията, растежа на „зелената“ икономика, съживяването на НАТО (според Макрон Алиансът преживява „мозъчна смърт“), популяризирането на западния модел на демокрацията ... И двата екипа започнаха да формират американско-европейски план за действие за следващите месеци по отношение на климата, разпространението на ваксини, санитарните условия и търговската реформа“, се казва в статията.

В същото време се посочва, че „основният източник на напрежение може да бъде сътрудничеството на европейците с Русия и Китай“. „Новата администрация на САЩ иска да координира по-добре китайската и руската политика с Европа“, коментира бившият френски посланик Мишел Дюкло. „Тя ще притисне Елисейския дворец, за да успокои пламенността на Ангела Меркел, която популяризира споразумение за защита на инвестициите с Китай, иска да завърши проекта за газопровода „Северен поток 2“ и настоява Европейската комисия да облага интернет гигантите“, пише вестникът. Отбелязва се, че „във Вашингтон вярват, че германците са станали твърде независими или дори твърде много подкрепят Китай“.

„Франция не е геополитически приоритет за САЩ, но дипломатите на двете страни обичат да работят заедно и да координират общи позиции. Има добра възможност президентът Макрон да докаже на американския си колега, че е в състояние да представи нещо конструктивно“, добави Дукло. Въпреки това, Макрон има сериозен конкурент в борбата за влияние над американския президент - „новата независима Великобритания, представлявана от своя премиер Борис Джонсън, който има големи планове за себе си“, обръща внимание L'Opinion. Великобритания ще бъде домакин на срещата на върха на Г-7 през юни и ще председателства следващата конференция на ООН по изменението на климата. Дукло подчерта, че Лондон вероятно ще подкрепи стремежа на САЩ за формиране на широк алианс от демокрации (Европа, Австралия, Азия) под американско ръководство около идеята за „сдържане“ на Китай в областта на 5G, изкуствения интелект и т.н.

„Но няма гаранция, че Франция ще се съгласи да стигне толкова далеч“, обобщава статията. На 24 януари президентът на САЩ Джоузеф Байдън е провел телефонен разговор с френския си колега Еманюел Макрон, за да „изрази желанието си да укрепи двустранните връзки с най-стария ни съюзник“. Както обясняват от Белия дом, „Байдън подчерта също така своя ангажимент за укрепване на трансатлантическите отношения, включително чрез партньорството на НАТО и САЩ с Европейския съюз“. Лидерите на двете държави изразиха намерението си да работят заедно по „общи приоритети във външната политика“, включително отношенията с Китай и Русия, както и в Близкия изток и региона на Сахел в Африка. Освен това те смятат, че е необходимо да се поддържа тясно сътрудничество по отношение на изменението на климата, борбата срещу пандемията на коронавируса и глобалното икономическо възстановяване.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 10 гласа.

Свързани новини