Отидете към основна версия

5 745 21

Ген. Мечков пред ФАКТИ: Професионализмът трябва да ръководи, а не някакви калинки да заемат постове

  • ген. иван мечков-
  • военна полиция-
  • директор-
  • правилник-
  • промени

Българската военнополицейска асоциация е против за директор на служба „Военна полиция“ да се назначи висш офицер от Българската армия

О.з. ген. Иван Мечков, Кадър: ''ЕвроДикоФ''
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

На 29 януари Българската военнополицейска асоциация изпрати отворено писмо до президента на Република България, министър-председателя, министъра на отбраната, председателя на Народното събрание, председателя и членовете на парламентарната Комисия по отбрана. „Обръщаме се към Вас с апел за съхранение на държавността, запазване и развитие на вече изградената структура на служба „Военна полиция“ и недопускане на конюнктурни съображения да влияят върху системата за защита на националната сигурност“, пише в писмото.

„Преди седмица Българската военнополицейска асоциация остро възрази със своя декларация на заявеното от министъра на отбраната намерение на този пост (бел.: директор на служба „Военна полиция“) да се назначи висш офицер от Българската армия.

Въпреки нея министърът на отбраната внесе предложение до Министерския съвет (вече публикувано на Портала за обществени консултации), с което се иска промяна на Правилника за прилагане на Закона за военната полиция в частта му за изискванията за назначаване на директор на службата. Предложението на министъра на отбраната е изискуемият 10-годишен професионален опит да е натрупан в системата за защита на националната сигурност или въоръжените сили, а не както е в сега действащия Правилник – само в службите за сигурност и/или в службите за обществен ред“, казва се още в писмото на асоциацията.

От ФАКТИ се свързахме с председателя на управителния съвет на Българската военнополицейска асоциация бригаден генерал от запаса Иван Мечков, за да говорим за предложените промени, какво се цели с тях и до какво биха могли да доведат. Припомняме, че генерал Мечков е бивш директор на служба „Военна полиция“.

„В Правилника, който е приет от същия този министър на отбраната, от същото това Правителство през 2017 година, пишеше, че директорът на служба „Военна полиция“ може да бъде офицер от службите за сигурност или службите за обществен ред, каквато е „Военна полиция“. С новата промяна, когато добавят опит и във въоръжените сили, това означава, че всеки един полковник, генерал от армията може да стане директор на „Военна полиция“. Това е нонсенс, защото всички офицери, които работят във „Военна полиция“ са завършили в Симеоново, работата е специфична – работи се със специални разузнавателни средства, работи се с класифицирана информация, работи се с криминални разследвания и т.н. Не може един човек, който не е подготвен за тази дейност, да оглави една такава служба“, коментира генерал Мечков.

„Давам пример с „Военно разузнаване“, когато назначиха Бакалов, давам пример с Национална разузнавателна служба, както се казваше тогава, и Гяуров, когото после направиха генерал. Тези неща се правят не заради принципите, а заради някой определен човек“, каза още той.

На въпроса как би трябвало да бъдат принципите, той отговори: „Принципите трябва да бъдат такива, че в дадена служба, в даден род войски, хората трябва да се движат по стълбицата. Все едно аз като генерал, без медицинско образование, да ме назначат за шеф на ВВС или ВМА. Всеки генерал трябва да си върви по стълбицата и в нещата, от които разбира“.

Относно това защо се правят тези промени в изискванията за директор на „Военна полиция, ген. Мечков каза: „Това се прави за определен човек или хора. Не ги зная. От 30 години следя нещата и много хора се назначаваха на различни длъжности без подходяща квалификация, образование, да не говорим за опит. Давам пример с армията, защото в правителствата – не само в сегашното, имаше стотици – не десетки, а стотици такива назначения. Просто професионализмът е нещото, което трябва да ръководи. Това е принципът – професионализъм, а не някакви парашутисти, някакви калинки да заемат определени постове, без да знаят за какво става въпрос. Тогава системата се задъхва. Системата започва да издиша“.

На въпроса дали системата изобщо би могла да работи така, той отговори: „Системата ще работи, но първо, ще има брожения в личния състав – основно в офицерския. Едно такова назначение ще спре кариерното развитие на между 15 и 20 човека“. „Това обезверява личния състав“, допълни генералът.

„Нямаме претенции за човек, който да бъде назначен. Ние знаем, че има поне 4-5 подходящи човека – полковници, които вземат различни длъжности във „Военна полиция“ и всеки един от тях е подходящ за тази работа, защото има професионалният опит. Спазен е и същият този Правилник, който искат да променят. Освен това той ще познава спецификата на работата, познава личния състав и нещата ще се случат плавно. В момента се готви едно сътресение на системата, което може да трае година-две-три“, каза още той.

В края на разговора генерал Мечков коментира и очакванията си от предстоящите събития: „Честно казано не зная какво ще се случи. Като познавам какво се случва в държавата и как за определени хора се правят какви ли не промени и компромиси в закони и правилници, много е вероятно нашите усилия да останат напразни. Това ще бъде поредният удар в една служба, която работи добре, която от 2009 година се командва от професионалисти. Аз бях първият военен полицай, избран на тази длъжност. След това избрани бяха генерал Дяков и генерал Сертов, които също бяха военни полицаи. Всички ние си разбирахме от работата“.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 16 гласа.

Свързани новини