Тя е различна от всички познати дотук ваксини срещу Ковид-19: работи на протеинова основа и предпазва също и от грип. Какво представлява новата ваксина на Novavax и как работи тя?
Препаратът на фармацевтичната компания Novavax се включва късно в имунизационната кампания срещу Ковид-19. Но той може да изиграе ключова роля в нея, защото е ефективен, лесен за транспортиране и съхранение. Освен това много бързо могат да бъдат произведени големи количества от него.
Над 90% ефективност
По данни на Novavax тяхната ваксина показва ефективност от 90,4%. От изпитанията става ясно, че след поставянето на втората доза са отчетени 90% по-малко заболявания с коронавирус. Срещу средно тежко и тежко протичане на болестта защитата е 100%. В третата фаза от клиничните тестове на препарата, проведена на 119 локации в САЩ и Мексико, са участвали 29 960 души. От групата, на която е дадено плацебо, 63 доброволци са се разболели от коронавирус, като 10 от тях са със средно тежки, а четирима – с тежки симптоми. В групата, която е получила реалната ваксина, са отчетени 14 случая на Ковид-19, и при всеки един от тях болестта е преминала леко. Не са отчетени тежки странични ефекти, а само обичайните – леки болки на мястото на убождането, главоболие и умора.
Ефективна срещу британския вариант на вируса
В САЩ и Мексико, където е протекла тестовата фаза, е разпространен основно британският вариант на вируса B.1.1.7, което означава, че препаратът е ефективен срещу него. Срещу варианта B.1.351, който за първи път беше установен в Южна Африка, ефективността е 49 процента. За останалите мутации на вируса – Gamma и Delta - няма налична информация.
Нито векторна, нито иРНК-ваксина
Ваксината на Novavax не е нито векторна (като AstraZeneca и Johnson&Johnson), нито иРНК (като BioNTech/Pfizer и Moderna). NVX-CoV2373, както е наименованието на препарата, е базирана върху протеини. Ваксината работи на същия принцип като ваксините срещу хепатит В и тетанус: имунната система реагира на протеините в препарата. Имунната реакция е много по-бърза.
“Протеиновите ваксини са много добре познати, обикновено се понасят по-добре и около тях няма големи въпросителни. Недостатък е, че разработването на протеиновите ваксини отнема повече време, отколкото на векторните и иРНК”, обяснява професор д-р Карлос Алберто Гусман, ръководител на катедрата по ваксинология и приложна микробиология в центъра “Хелмхолц”. От препарата на Novavax ще са необходими две дози.
Ваксинацията може да се комбинира с противогрипна
В допълнение, NVX-CoV2373 е комбинирана ваксина, която би трябвало едновременно да може да предпазва от коронавирус и сезонен грип. Според института "Роберт Кох", всички обичайни ваксинации могат да се комбинират и прилагат едновременно. Не е възможно комбинираните ваксинации да създават предизвикателство за имунната система. Съмнително е обаче дали комбинацията няма отрицателен ефект върху ефективността.
“Наскоро публикувания препринт на протеиновата ваксина NVX-CoV2373 е същински пробив”, обяснява професор Гусман. “Той представлява първото доказателство, че ваксина срещу Ковид-19 може да бъде поставена едновременно с ваксина срещу сезонен грип на двете ръце, без това да навреди на ефективността”.
Гусман прогнозира, че след две години, които сме прекарали основно вкъщи и носейки маски, предстои силен грипен сезон. Затова и комбинираната ваксина може да се окаже ефективна и необходима стратегия.
По-бедните държави имат спешна нужда от ваксини
Ако резултатите от проучванията се запазят така оптимистични, Novavax ще кандидатства за одобрение в САЩ и Европа. В Европейския съюз от февруари процесът по одобрение е ускорен.
Американското правителство осигури сериозна финансова подкрепа за разработването на ваксината на Novavax. Към момента обаче в САЩ има достатъчно ваксини. Това остава възможност той да се прилага в части на света, където недостигът е сериозен.
На срещата на върха на Г7 в Корнуол лидерите на най-големите икономики обявиха, че ще предоставят общо 2,3 милиарда дози ваксини на по-бедните страни. Протеиновите ваксини могат да се транспортират и съхраняват при температура от 2 до 8°C. Това може да се окаже особено полезно и ефективно за ваксинационните кампании в слабо развитите райони. От Novavax заявяват, че могат да произвеждат първоначално по 100, а на по-късен етап и по 150 милиона дози на месец.