Отидете към основна версия

6 022 20

"Голяма криза": Какво точно се случва в Северна Корея?

  • северна корея-
  • ким чен ун-
  • пхенян

Някои наблюдатели предполагат, че Ким може и да се е подложил на диета по здравословни причини, но съществуват и точно обратните предположения - че е отслабнал поради заболяване

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В Северна Корея се множат белезите за сериозна криза. Изявление на Ким Чен Ун подсказва, че в изолираната страна има взрив от инфекции с коронавирус. Но има и други възможни обяснения.

На заседание на разширеното Политбюро на Комунистическата паритя Ким заяви, че „един тежък случай“ е предизвикал „голяма криза“ и „сигурността на населението и страната в рамките на усилията по овладяване на пандемията са застрашени“. Съобщението на държавната осведомителна агенция КCNA предизвика спекулации в чужбина, че коронавируът се е разпространил сериозно из страната. Северна Корея страда и от други сериозни проблеми – икономиката е в тежко състояние, а населението е застрашено от глад.

Наскоро в Пхенян се състоя конгрес на Съюза на жените. Държавният ръководител Ким Чен Ун изпрати приветствие, което обаче не беше обичайната проява на любезност, а съдържаше подробни указания как жените да се справят с актуалните предизвикателства.

Призиви към населението

„Днес, когато всичко е сложно и трудно, хората трябва още по-убедено да застанат зад партията, включително и жените, „които са половината от населението“. Поради това – съгласно указанията на Ким – жените трябва да бъдат всеотдайни снахи и майки, да възпитават децата си според държавната доктрина, да четат ежедневно държавните медии, да носят традиционни корейски дрехи, да пеят революционни песни, да се включват в отглеждането на зайци за производството на месо и т.н.

Според „Зюддойче Цайтунг“, писмото би могло да се приеме като опит на Ким да мобилизира населението за кризисните времена, тъй като пандемията от коронавирус изправи Северна Корея пред особено големи изпитания. Самият държавен лидер нееднократно определи положението на страната като тежко. На конгреса на Работническата партия през януари той не скри, че „почти всички отрасли са изостанали от поставените цели“.

Но има и анализатори, които смятат, че обявяването на „голяма криза“ е опит на Ким да помоли за чуждестранна помощ – включително и за ваксини срещу Ковид-19. Ако вирусът действително се е разпространил широко, това ще е нов удар за режима и за силно поразената икономика.

През април Ким спомена за „мъчителен марш“, напомняйки за най-големия глад, връхлетял Северна Корея през 90-те години след разпадането на Съветския съюз – основната опора на страната. И едва наскоро Ким призна, че след пораженията, нанесени на реколтата от лошото време, осигуряването на прехраната „създава напрежение“.

Санкциите и коронавирусът влошават нещата

Международните наблюдатели казват, че сегашната криза се дължи не само на опустошителните бури от 2020 година, но и на санкциите, наложени от ООН на изолираната ядрена държава с партийна диктатура. Както и на националната политика за борба с коронавируса: заради пандемията страната се е изолирала почти изцяло и затова не приема никаква подкрепа от международните организации или от правителството на Северна Корея. Но Ким не би споменал кризата, ако не би искал да покаже на сънародниците си колко обмислено подхожда към всеки проблем. Той уверява, че е мъченик, който работи за партията. И реформите от новата петилетка вече давали първите си плодове.

Режимът има нужда от аргументи, за да дисциплинира хората във времената на пандемия, тъй като други решения освен изолацията и локдауна няма. Болниците са зле оборудвани, а за ваксини изобщо не става дума. Въпреки това Северна Корея няма намерение да води диалог със САЩ. На последното заседание на Централния комитет Ким каза, че „трябва да има както готовност за диалог, така и готовност за конфронтация“.

Американският съветник по сигурността Джак Съливан определи това като „интересен знак“, но от Северна Корея тутакси реагираха с опровержението, че САЩ имали „погрешни очаквания“. Външният министър Ри Сон Гуон допълни: „Дори не обмисляме възможността за контакт със САЩ“.

Но Ким си дава сметка, че Северна Корея все пак се нуждае от партньори. Експертът по Северна Корея Андрей Ланков от университета Кукмин в Сеул, е регистрирал сериозни промени в политиката на режима на Ким, предназначени да се харесат най-вече на Китай. Китай е единственият голям помощник, когото Ким приема, и най-вероятно именно на него се дължи това, че сега гладът в Северна Корея не е толкова голям, колкото през 90-те години.

Здравословното състояние на Ким

Междувременно севернокорейците изпитват сериозни тревоги за своя прекомерно отслабнал лидер, даже се просълзявали, когато го гледали по телевизията, както заяви един от поданиците на Ким. Предполага се, че теглото на Ким е намаляло с 10 до 20 килограма, но това би могло да бъде и пропагандна маневра във времената на криза. Досега той тежеше към 140 килограма при ръст 1,70 кг, на последните снимки изглежда значително по-слаб.

Някои наблюдатели предполагат, че Ким може и да се е подложил на диета по здравословни причини, но съществуват и точно обратните предположения – че е отслабнал поради заболяване. Здравословното му състояние привлича вниманието, тъй като 37-годишният севернокорейски диктатор така и не е назовал до момента свой възможен приемник. Известно е, че Ким пуши и пие много, а баща му и дядо му починаха от сърдечни заболявания.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 11 гласа.

Свързани новини