Седемте танкера с газ от САЩ няма къде да бъдат разтоварени, получихме поредните кухи обещания. Това обяви пред ФАКТИ Ваня Григорова, икономически експерт на КТ „Подкрепа“.
- Г-жо Григорова, как е по-добре към днешна дата - да си държим парите в злато или в газ?
- Усещам иронията във въпроса ви, но е най-добре парите да се въртят. При инфлацията, която наблюдаваме, да си държим парите кеш не е добре. Ако говорим сериозно за ситуацията, трябва да имаме дългосрочни договори за газ. Това е ясно. Газоснабдяването със спорадични танкери с втечнен газ очевидно няма как да ни гарантира сигурност.
- Газът изведнъж се превърна в дефицитна стока. И това ЕС го разбра по трудния начин. Защо стана така?
- Най-странното беше, че още в началото, когато започна да се коментира, че можем да останем без доставка на газ, хората сякаш не разбираха изобщо как потребяват газ. Това позволи на част от европейския политически елит, ключовата част от този елит, ако трябва да бъдем точни, да прекрати доставките от „Газпром“. Когато не знаеш, че дишаш въздух, е много лесно да кажеш, че трябва да прекратиш доставките на въздух. И когато въздухът започне да спира, разбираш, че си сгрешил. Някак възприехме хипнозите, на които сме жертви от години, че ние може да не произвеждаме. Най-важно е IT секторът да бъде поддържан, защото той е ключов за икономиката. Сега ще започнем да разбираме, че аповете, че програмките за забавление всъщност не са на второ, а на десето място като приоритет, когато стане така, че нямаш хляб и топло.
- Как виждате да е позиционирана България в газовия ребус. Ще мръзнем ли зимата?
- Към момента се очертава да мръзнем. Виждаме вече очакване, че Швейцария ще мине на режим на тока през 4 часа. От познат разбрах, че хотел в Австрия, най-вероятно не един, спира топлата вода след 22 часа, за да пести енергия. Ако ситуацията около доставките на газ не се промени, ще мръзнем. За столицата „Топлофикация – София“ потребява 1/3 от доставките на газ за страната. Това е едната страна на нещата. Другата е, че ще има фирми, които ще бъдат принудени да затворят, а това означава безработица. Единствено тези фирми, които продават извън България, може да успеят да се спасят, защото не зависят от вътрешното потребление.
- Газ от Азербайджан и САЩ звучи добре, но това ли е истината? Хранилището в Чирен не е пълно както ни се иска? Колко голям проблем е това…
- Газ от Азербайджан е добре. Но задължително тук трябва да се каже, че Азербайджан не може да увеличи значително добива си. Второ, цената на газта от Азербайджан е равна на цената на „Газпром“ преди 2020 година. Тоест, е изгодна. Трябва да припомним, че през 2020 година формулата за определяне не цената, по която България купува газ от „Газпром“, бе променена след настояване на Европейската комисия (ЕК). А ЕК го направи, след като спечели дело срещу руската компания. Всички тези, които в момента се упражняват и твърдят, че цената на газа от Азербайджан е изключително ниска, а на „Газпром“ – висока, нека да бъдат така добри да се обърнат към ЕК, която наложи промяната на цената. И вече за всички е ясно, че от Азербайджан не може да се достави цялото нужно количество, но от „Газпром“ може. Стига да искаме. По отношение на цената американския газ много експерти казаха и доказаха, че седемте танкера няма как да дойдат до България. Стана ясно, че три танкера ще дойдат до края на годината, а те са крайно недостатъчни.
- Но никой не говори за цената на американския газ…
- Освен за цената, никой не казва и как ще дойде този газ до нас. Много е хубаво да се говори за някаква стока, но като тя няма как да стигне до нас – какво от това. Чухме тези, че бихме могли да продадем тези количества газ, ако не успеем да ги доставим? Няма по-смешна теза от тази. Ние ще платим на една цена, ще го продадем на друга, а след това ще купим на трета много по-висока цена. Тази безотговорност ще се плати от българските граждани. И да се върна и към въпроса за Чирен. Сега гледам справка за запълването на газохранилищата в ЕС. България е на последно място, към днешна дата, с 47%. А ние се нуждаем от минимум 80% в началото на есента. Ние в момента не можем да гарантираме газ през лятото, а камо ли да успеем да увеличим газа в Чирен. Това ще доведе до тежка ситуация в страната.
- Ясен е съставът на служебният кабинет. Гълъб Донев е експерт, но какво може да направи?
- Да, той е експерт, но в този момент на него му трябва и кураж. Виждаме, че всеки, който си позволи да повдигне въпроса за газа и го повдигне така, че да не се хареса на САЩ, веднага бива силно пресиран. Гълъб Донев трябва да има малко повече кураж, за да може да се пребори с тези тежки лобистки кръгове в страната, които вилнеят. Визирам хората, които винят останалите, че взимат 4000 лева, за да обслужват „Газпром“, а в същото време получават хиляди долари, за да продължават да твърдят, че газ, който е добит в САЩ, е по-евтин от този на „Газпром“. Това е безобразно твърдение. Преди години имаше и изказване на представители на ЕК, че няма как американският газ да е по-евтин от руския. И сега продължават да се опитват да ни хипнотизират, че е трябвало да спрем зависимостите си от Русия и „Газпром“, както и че американският газ е по-евтин. Това трябва да се помни от българските граждани и ви благодаря на вас, медиите, че давате възможност да се чуят различни мнения по въпроса. През последните месеци станахме свидетели на големи противоречия и е добре хората да си припомнят нещата, за да знаят за кого да гласуват на предстоящите избори.
- В Германия се говори „топли стаи“, където енергийно бедните хора да се стоплят. Как гледате на това. Живеем в 21-ви век?
- Това е един щрих от цялата картина. Германия първо се опита да намали ползването на газ от бизнеса, за да има за домакинствата. В Германия също така се опитаха да компенсират гражданите с билет за 9 евро, с който можеш да се движиш на всякъде. Сега вече този билет повече няма да се удължава. А за „топлите стаи“ се говори от началото на миналия месец. Това все пак сочи за някаква загриженост за бедните хора в Германия. У нас не само не се готвим за „топли стаи“, а въобще българските „политици и експерти“, всъщност лобисти, продължават да обясняват, че у нас няма да има никакъв проблем. България е на първо място в ЕС по дял на енергийно бедно граждани в страната. Това е възмутително поведение, това е хипноза, на която скоро никой няма да вярва. А всички тези „политици и експерти“ скоро ще бъдат наказани от обществото.
Отидете към основна версия
2 Август, 2022 09:20 13 786 67
Ваня Григорова пред ФАКТИ: Гълъб Донев трябва да има куража да се пребори с лобистките кръгове, които вилнеят в страната
Всички тези „политици и експерти“, които твърдят, че у нас няма да има проблем през зимата, скоро ще бъдат наказани от обществото, казва икономическият анализатор на КТ „Подкрепа“
Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 83 гласа.