Отидете към основна версия

6 905 58

Проф. Георги Касчиев пред ФАКТИ: Използването на реакторите за АЕЦ „Белене“ е кауза пердута

  • георги-
  • касчиев-
  • аец козлодуй-
  • гориво-
  • уестингхаус-
  • русия

Имаме алтернативи на руското ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй“, казва експертът

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Обтегнатите отношения с Русия ще се отразят ли на работата на АЕЦ „Козлодуй“. За колко време атомната ни централа има гориво, с което да роботи и имаме ли алтернативи. По темата пред ФАКТИ говори експертът проф. Георги Касчиев.

- Професор Касчиев, чуват се различни тези за гарантирането на бъдещата работа на ядрената ни централа в Козлодуй. Какви притеснения трябва да имаме на база обтегнатите ни отношенията с Русия. Имаме ли алтернативи на руското ядрено гориво за АЕЦ?
- Чуват се много недостоверни твърдения, което не е добре. Много пъти съм казвал за колко време имаме ядрено гориво и това не е тайна. Двата блока на АЕЦ „Козлодуй“ – пети и шести, работят с руско ядрено гориво, но то е различно за всеки от блоковете. Пети блок работи с по-старa модификация, а шести блок с по-ново гориво. Шести блок има гориво за още пет презареждания. След като се зареди сега през есента, още шест години може да работи без проблем. Пети блок беше презареден през пролетта на тази година, за презареждането през 2023 година сме готови и той може да работи до пролетта на 2024 година. Дотогава, разбира се, вече трябва да има някакво решение на въпроса с доставките. Смятам, че вече няма да може да се разчита отново на руско гориво и с оглед на геополитическите изменения, които настъпиха около войната в Украйна, трябва да осъществим реална диверсификация.

- Какви са ни алтернативите?
- С Русия договорът за доставки на ядрено гориво е до 2025 година, като по него има възможност да се достави още гориво за пети блок. Но аз това не виждам да е реалистично, предвид ситуацията. Имаме обаче други възможности. Става въпрос за други двама производители на ядрено гориво за ВВЕР-1000, каквито са нашите блокове. Това са американската компания „Уестингхаус“ и френската „Фраматом“. Те вече са представили своите търговски оферти и наскоро бе взето решение на среща в АЕЦ „Козлодуй“ да се обяви търг за доставка на ядрено гориво, по правилата на европейската общност. Сега се подготвят документите и най-вероятно търгът ще бъде обявен във втората половина на септември месец.

- Веднага ли ще можем да започнем да ползваме ядрено гориво било то „Уестинхаус“ или от французите. Нещо трябва ли да се адаптира, да се променя, да се настройва…
- Тук вече има особености. Скоро от французите ние разбрахме, че те ще започнат да произвеждат ядрено гориво точно такова, каквото ни е нужно в шести блок. От години те са преговаряли с руската корпорация и са сключили нужните договори. Така че тяхното ядрено гориво е по лиценз и ние ще можем да го ползваме без да се изисква лицензиране от нашия ядрен регулатор. Французите са провели преговори с централата АЕЦ „Темелин“ в Чехия и вече са сключили договор с нея да започнат да ѝ доставят гориво за единия реактор от 2024 година.

- Всичко като технология и спецификации около френското ядрено гориво ли е изяснено?
- Бих казал всичко. За него вече има търговско предложение от страна на французите с всички подробности. В крайна сметка те ни представят едно стандартно завършено изделие, на което няма нужда да се правят някакви допълнителни анализи и да се подлага на регулиране, тъй като то е абсолютно същото като това гориво, което се използва в шести блок, но доставяно от Русия. Даже смятам, че горивото, което ще бъде произведено във Франция със западно оборудване, може да има и по-добро качество от руското. Що се касае до горивото на „Уестингхаус“, там нещата са следните. То е собствена разработка на фирмата „Уестинхаус“, която има много голям опит в тази област. Тя започна да снабдява АЕЦ „Темелин“ в Чехия със свое гориво още от 2000 година. Следващият търг бе спечелен от руската страна и чехите отново се върнаха на руско гориво, но сега американците отново ще доставят на чешката централа. Шест касети на „Уестингхаус“ се използват вече в един блок на чешката централа. Иначе от доста години американците снабдяват атомни централи в Украйна с тяхното гориво. В Украйна има 15 реактора, като 13 от тях са като нашите. Допреди войната 8 преминаваха на американско гориво, но има противоречива информация за неговото представяне. Одобрението на американското ядрено гориво в Украйна няма никаква юридическа стойност у нас, защото то трябва да бъде одобрено от нашия национален регулиращ орган - Агенцията по ядрено регулиране (АЯР).
И поради причината, че това е проект за ядрено гориво, който е не е лицензиран в България, се залага на изпитването по доста много процедури, за да се докаже, че неговото използване е надеждно. Има сключен договор между АЕЦ „Козлодуй“ и „Уестингхаус“, съгласно който на американската фирма е възложено да проведе анализи и да подготви доклади за съответните резултати в 43 области. За целта трябва да се представят всички документи и експертите от централата трябва да вземат решение в какъв времеви порядък трябва да се случи приемането. Има график, по който трябва да се представят тези данни. До момента мисля, че са представени 19 доклада, като 16 са прегледани и одобрение от АЕЦ „Козлодуй“. Всичко това най-накрая трябва да бъде оценено от АЯР и използването на това гориво да получи лиценз. Като това трябва да стане до 2024 година. Ако всичко е наред, през 2024-а пети блок може да се зареди с американско гориво, което ще е около една четвърт от активната зона.

- А може ли да се използва комбинация от руско и друго гориво?
- Горивото за шести блок, което ще се използва, няма никакво значение дали ще е руско или френско, тъй като това, което ще произвежда „Фраматом“, са абсолютно същите касети, които получаваме и от Русия. Там проблем няма да има и не може да се очакват никакви притеснения. Американците засега могат да произвеждат само този тип гориво, който се използва в пети блок. Понеже все пак има известни различия в дизайна на касетите, точно затова се провеждат тези изследвания и анализи, както и тяхната проверка и лицензиране, за да се докаже и демонстрира, че нещата са безопасни. Когато се извършва първото презареждане, при което ¼ от руското гориво ще се замени с американско, трябва да имаме пълна гаранция, че активната зона ще работи безопасно. Тяхната механична форма и размери, говоря за касетите, са еднакви, но при всички случаи има някакви малки разлики в материалите и други. И въпросът е дали няма да се получи някакво усукване, огъване на касетата. Тези неща трябва да се изяснят. Ако бъдат одобрени от всички, вече ще имаме гаранции че това нещо работи.

- А някъде досега работи ли реактор с американско и руско гориво по едно и също време…
- В Украйна. Казах, че осем от реакторите постепенно преминават от руско към американско гориво. Там върви този процес, но сведенията, които достигат до нас, са противоречиви. Американците твърдят, че всичко е окей, но има и други информации за несполуки. Ето защо този процес на доказване трябва да бъде извършен без никакви компромиси, за да може да разчитаме, че ще работи безопасно такава комбинация.

- От колко време в Украйна работят с американско гориво?
- Сложно е да се каже точно, защото започнаха преди 2010 година. Тогава направиха опити, които не бяха особено сполучливи. Отказаха се по едно време. След това, когато стана анексирането на Крим, когато имаше политически причини и се обтегнаха отношенията между Украйна и Русия, тогава отново започнаха такива действия. Логично украинците постепенно се насочиха все повече и повече да използват американско гориво. Първо на един от реакторите. След като мина някакво време, някаква пробна експлоатация, сложиха и на други реактори. И така вече са осем реакторите, които ползват американско гориво. Когато започна войната сега, украинците обявиха, че повече няма да използват руско ядрено гориво. Трябва обаче да имаме предвид, че те са в друга ситуация и сравнение с тях не може да правим. Там и системите за контрол и управление са различни от нашите, защото са украински. В системите за вътрешно-реакторен контрол могат да се вкарват данни и за руското, и за американското гориво.

- Ясно е, че блоковете, които купихме за АЕЦ „Белене“, явно няма да влязат в употреба?
- Мисля, че да се говори в момента за изграждането на руски реактори е кауза пердута.

- Ако решим да продължим да развиваме ядрена енергетика, с какви блокове можем да направим това и те ще бъдат ли съвместими с цялата система на АЕЦ „Козлодуй“?
- Ситуацията е следната. За седми блок на Козлодуй в доклада за оценка на въздействието върху околната среда бяха разгледани три типа реактори. Първият вариант е използване на един от беленските реактори. Вторият е за беленски реактор, но с нова турбина и друго оборудване на системите за безопасност. Мисля, че тези варианти нямат бъдеще по политически причини, ясно е. Третият вариант, който там е разглеждан, е реактор АР 1000 на „Уестингхаус“, от който има построени 4 в Китай и 2 се строят в Щатите. Строежът в САЩ обаче вече надхвърли 30 милиарда долара за два реактора по 1150 мегавата. Става въпрос за много големи начални разходи. Освен това не знам коя компания може да ги изгради у нас. Имаме голям опит с руските реактори и „Росатом“ можеше да поеме строителството и монтажа. След войната всичко се промени и трябва доста да се мисли накъде да продължи развитието на нашата ядрена енергетика. За мен нещата са в застой. Надявам се когато дойде новото редовно правителството, то да начертае приоритети в сектора на ядрената енергетика.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 37 гласа.

Свързани новини