Трябва да се намери формула на стабилно управление. Смятам, че старите модели на управление трябва да бъдат пенсионирани, а отговорните за кражбите да получат истинско правосъдие. За да стане това, хората трябва да гласуват. И аз ги призовавам да бъдат активни на 2 октомври. Това обяви пред ФАКТИ Розита Еленова, която ще участва в предстоящия вот на 2 октомври в листите на „Продължаваме промяната“.
- Г-жо Еленова, какво ви накара да влезете в политиката. До момента никога не сте била член на партия?
- И в момента не съм член на партия. За мен посоката, мирогледът и визията на „Продължаваме промяната“ (ПП) са от съществено значение. Тези млади хора, които искат да пенсионират старите модели на управление, заслужават подкрепа. Смятам, че всички сме много уморени от дългия преход и искаме нови политици, които носят нова енергия и нова визия за България. Моите интереси са в сферата на медиите и културата. Просто това са областите, в които имам ниво на компетентност, и вярвам, че ще съм полезна с работата си. Също така вярвам, че с общи усилия можем да променяме качеството ни на живот към добро.
- Вие бяхте член на Съвета за електронни медии (СЕМ). Каква е и как гледате на работната среда на журналистите…
- Медийната среда в България днес е взривена от вътре. Не искам да казвам отровена, защото е такава, каквато е, но във всички случаи е объркана. Самият факт, че Съветът за електронни медии (СЕМ) не успя да избере генерален директор на БНТ и така попадна в безпрецедентна ситуация, показва, че нещо не е както трябва, че правилата са сбъркани и Законът за радио и телевизия трябва да се реформира. От друга страна не е добре да оставяме всеки да се упражнява върху функцията на регулатора, защото СЕМ има своята важна и смислена роля на регулатор, но очевадно е спрял да работи.
Много дълго време сме свидетели на ситуации, в които некомпетентни хора генерират несмислени решения.
Ето защо за мен е от значение присъствието ми в законодателната власт, за да се довършат започналите процеси и в тази сфера. Трябва да се промени Законът за радиото и телевизията така, че обществените медии да изпълняват по категоричен и безспорен начин своята мисия. За момента БНТ и БНР са далеч от тази си роля. Трябва обществото да живее с идеята, че те са независими медии и да го вижда всеки ден от ефира. Общественото недоволство към БНТ и БНР не е от вчера и тях сякаш това не ги притеснява, не притеснява и регулатора, ръководства и членове харесват стария модел, но не може да се продължава така, ако сме отговорни към обществото.
- Защо избрахте „Продължаваме промяната“, след като брат ви – Теодор Михайлов, е част от „Демократична България“, а също така и е сред основателите…
- Може и да изглежда малко пикантно това, че брат и сестра са в две различни партии. Ние сме големи хора, всеки със своите разбирания. Отдавна не сме в едно семейство, но имаме отлични отношения. Вижте, „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“ гледат в една посока. И двете са центристки партии. “Продължаваме промяната“ е с дясна данъчна политика, но в същото време е лява в социалните мерки. Аз харесвам това, особено в областта на културата. В тази сфера, ако политиката не е лява, тя ще обрече културния живот и ще съсипе процесите там, а творците ще захвърли на забравата.
- Какво бихте направили в културната област…
- Важна тема, по която ще работя, е тази за меценатството и създаването на закон, който да го регламентира.
Българският творец е изтерзан от липсата на правила и закрила.
Меценати има, но правила няма. И тук много сме закъснели. Един проблем, който все още не може да го въведем в дневния ред на обществото, а сме в 21-ви век. Толкова много талантливи българи, респективно и техни проекти, потъват, защото не можем да направим една сериозна и съвременна стъпка, за да регламентираме този тип отношения, които ще спасят, а и ще възродят процесите в най-широк спектър на културата.
- Социологията дава преднина на ГЕРБ в момента с около 5% пред ПП... С какво ПП изостава в нагласите на хората…
- Важно е ПП да се дистанцира от старите политически модели. ПП няма да влезе в коалиция с ГЕРБ. Нека да видим изборните резултати, защото данните към момента са само предположения. Дори не ги чета да ви кажа, защото накрая реалният вот никога не съвпада с прогнозите.
- Социолозите не предвиждат много голяма избирателна активност. Отново се сочат числа около 2,6 до 2,8 млн. избиратели…
- Ето това е важна парадигма, върху която работя и ме мотивира за участието ми в изборите и е основното, за което говоря при срещите ми с хората. Целта ми е да ги мобилизирам максимално да гласуват. Получава се един парадокс и сме свидетели на такъв вид поведение - че като не отидем да гласуваме, наказваме политиците. Не е така. Когато човек не гласува, той поощрява онези, които не мислят в неговата посока и не споделят неговите виждания.
От съществено значение е да бъдем активни граждани, да искаме да променим качеството си на живот.
Живеем оплетени от фалшиви новини, дезинформация и пропаганда, давим се в това море от лъжа. Ако не се стремим да повишим нивото ни на компетентност и способността да отличаваме фактите от нечии мнения, ще сме отново изненадани, подведени, тъжни и жалки. ПП трябва да довърши своята работа. С тези няколко месеца в управлението партията заяви кураж, знания и воля за промяна. С избора на ПП ще дадем шанс да ни управляват хора, които ще се борят срещу статуквото. Старите политически модели трябва да отидат в историята. Цялата тази енергия на ПП, която те заявиха с управлението си във властта, трябва да продължи. Много неща се започнаха и трябва да се довършат, защото имаха кратък период в управлението. ПП повишиха пенсиите и при ново управление пак ще има повишение. Всеки от нас има родители и знае колко е важно това за тях. Да припомня и грижата за младите семейства, за безплатните детски градини – това са все неща, които ПП направи. Понеже ме питахте за брат ми и „Демократична България“, чийто акцент е законодателната система. Примерът е повече от добър – закриването на спецсъда от ПП. От години не е правена абсолютно никаква промяна в тази толкова закостеняла и корумпирана съдебна система. Важно е на 2 октомври да сме наясно, че не наказваме никого, когато не гласуваме. Важно е да се гласува и призовавам хората да упражнят вота си .
- ПП създаде коалиция, за да управлява, но тя се разпадна. В парламента сега изследванията показват, че ще влязат 6-8 партии. Това означава пак коалиция, но колко по-добър ще е диалогът в нея…
- Винаги съм се старала, дори и в личния си живот, да приемам и разбирам инакомислещия. В момента тенденцията и в Европа е такава, че държавите се управляват от коалиции. Така че трябва ние все повече да се разбираме помежду си. Говоря за разбирателство само и единствено в посока повишаване качеството на живот на хората. Всички сме уморени от политическата криза, в която влезе България с поредицата от избори в рамките на година и половина. От съществено значение е да има диалог между партиите в името на хората, защото това е правилната посока, която ще определи бъдещето ни.